Nowe przepisy konsumenckie zaszkodzą?

 

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia, wymiary paczek papierosów miały być ujednolicone w celu uchronienia konsumentów przed następstwami palenia tytoniu i wyrobów tytoniowych. Z tego względu od 2020 roku papierosy będą dostępne tylko w standardowych opakowaniach. Większe będą musiały być uzupełnione wypełniaczami lub do połowy puste.

Jak wynika z badań Polskiej Izby Handlu i instytutu IBRIS, niemal 7 na 10 respondentów polski uważa, że projekt nie powinien uwzględniać opinii Komisji Europejskiej i ingerować w rozmiary opakowań papierosów. Przykładami takich sytuacji mają być inne kraje członkowskie Unii Europejskiej.

– 85% palaczy uważa, że nowe przepisy będą wprowadzać konsumentów w błąd. Konsumenci chcą, aby papierosy slim były nadal dostępne w cienkich opakowaniach – głosi raport z badań Polskiej Izby Handlu

Wprowadzane rozwiązania uważane są przez ankietowanych za nieuczciwe wobec konsumenta.

– Do tej pory nie było mowy o eliminacji opakowań typu slim, stąd też nagła propozycja ich zakazu budzi kontrowersje i sprzeciw konsumentów. Pomysł zrodził się na podstawie opinii Komisji Europejskiej, która nie jest dla członków Unii stanowiskiem wiążącym – mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu. – Wprowadzenie zakazu sprzedaży cieńszych opakowań spowoduje realne ryzyko, że spora część konsumentów poszuka produktów w szarej strefie, powodując tym samym spadek wpływów do budżetu – dodaje.

Źródło: