Obowiązek alimentacyjny, który nie gaśnie?

 

Jak informuje wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, jeszcze w tym miesiącu na posiedzeniu Rady Ministrów trafi projekt zmian dotyczący alimentów. Zgodnie z planowaną nowelizacją kodeksu rodzinnego rozwód małżonków mających małoletnie dzieci rozpoczynać się będzie postępowaniem informacyjnym dotyczącym obowiązków alimentacyjnych i mediacjami rodzinnymi, zniesione zostanie automatyczne wygaszanie obowiązku alimentacyjnego względem osób niepełnosprawnych powyżej 25 roku życia, a za utrudnianie kontaktów z dzieckiem grozić będą kary grzywny i ograniczenia wolności.

– Są osoby, które pobierają się „ot tak”, pod wpływem impulsu, i tak samo chcą się rozwodzić. Jeśli nie mają dzieci, można to jeszcze próbować zrozumieć, ale gdy je mają, to nie jest już wyłącznie prywatna sprawa małżonków, bo nieuchronnie wywołuje to różnego rodzaju skutki społeczne. Dlatego małżonkowie powinni być świadomi nie tylko konsekwencji, które wiążą się z ich krokiem, ale swoich obowiązków wobec dzieci po rozwodzie – wyjaśnia wiceminister Piebiak.

Ocena kontrowersyjnych zmian kodeksu rodzinnego dzieli prawników. Niektórzy pochwalają projekt zmian dotyczący alimentów, inni nie wierzą w ich skuteczność. Jednak zdaniem prof. dr hab. Stanisława Stadniczeńko z Wydziału Prawa Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, nowelizacja kodeksu rodzinnego wyznacza kierunku, w którym powinna zmierzać cała działalność sądów.

Mediacja funkcjonuje już Polsce od dawna, ale rzadko się z niej korzysta. Więc  najważniejsze są osoby prowadzące takie posiedzenia. Muszą rozumieć na czym to polega, komu i czemu służy. I nie ulega wątpliwości, że powinno to mieć pozytywny wydźwięk w pomocy rodzinie, dzieciom, czy też samemu małżeństwu – komentuje ekspert.

kup artykuly platne