Rodzice zapłacą ZUS

 

Jak donosi Rzeczpospolita, nauczyciel, który nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej, dla rodziców wykupujących korepetycje swojemu dziecku będzie oznaczał konieczność zapłacenia składki za ubezpieczenie. Jak przekonują eksperci, wynika to z obowiązującej od kilku miesięcy konstytucji dla biznesu. W efekcie jej wprowadzenia nauczyciel dający korepetycje obawiają się sytuacji spornych z Urzedem Skarbowym i ZUS-em.

– Nawet fiskus ma problem z nieprecyzyjną definicją działalności gospodarczej, co potwierdzają sprzeczne interpretacje. Oznacza to, że osoby dające korepetycje mogą zostać potraktowane jak przedsiębiorcy – komentuje pracownik międzynarodowej sieci firm audytorsko-doradczych KPMG Grzegorz Grochowiak.

Zgodnie z zapisami konstytucji dla biznesu nauczyciel zarabiający poniżej 1050 zł miesięcznie nie musi rejestrować działalności.

– Szkopuł w tym, że jest traktowany jak zwykły zleceniobiorca i kontrahent powinien rozliczać za niego ZUS. Takie stanowisko przedstawił ostatnio resort przedsiębiorczości – wyjaśnia jednak Rzeczpospolita.

kup artykuly platne