Sprawdź, jak wybrać najlepszą ofertę

 

Od początku roku polskie kredyty hipoteczne cieszą się coraz większą popularnością w bankach. Warto jednak zastanowić się, jak wybrać najlepszą ofertę spośród dostępnych kredytów na zakup domu lub mieszkania. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, czy na pewno uda ci się go spłacić.

Sprawdzanie najlepiej rozpocząć od wyliczenia swoich miesięcznych wydatków wraz z kosztami raty kredytu. Jeśli suma jest mniejsza od wysokości przychodów – można śmiało brać kredyt na zakup domu lub mieszkania. Pamiętaj jednak, by uwzględnić w wyliczeniach niespodziewane wydatki związane z kupnem nieruchomości, których nie pokryje kredyt, jak choćby koszt wykonania operatu szacunkowego.

– Gdy już wiemy, że jesteśmy w stanie pozwolić sobie na kredyt hipoteczny, możemy rozpocząć porównywanie ofert banków. Porównujemy przede wszystkim koszty kredytu: oprocentowanie, prowizję, a także różne dodatkowe opłaty, które mogą się pojawić przy obsłudze kredytu. Wszystkie te koszty uwzględniane są we wskaźniku RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). Jest to wskaźnik, który wszystkie banki muszą podawać klientom po to, żeby mogli oni porównywać różne oferty dla tego samego okresu kredytowania – mówi rzecznik prasowy w Credit Agricole Przemysław Przybylski.

Należy pamiętać, aby za pomocą wskaźnika RRSO porównywać oferty na ten sam okres kredytowania – jego długość ma istotny wpływ na wartość wskaźnika. Im dłuższy jest okres kredytowania, tym RRSO i rata kredytu są niższe, ale jego całkowity koszt –wyższy.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl