Zmiana prawa uratuje 9 mln ton żywności rocznie?

 

Jak wylicza Greenpeace Polska, w naszym kraju rocznie marnuje się ok. 9 mln ton żywności, co stawia nas na 5. miejscu w UE. Organizacja przypomina, że Wielkanoc to czas, w którym – oprócz religijnej zadumy i rodzinnych spotkań – mamy do czynienia również z marnowaniem szczególnie dużych ilości jedzenia.

Europejczycy rocznie marnują 88 mln ton jedzenia (ok. 173 kg na osobę). Koszty związane z tak znaczącym marnotrawstwem szacowane są na 143 mld euro. Z tego względu posłowie Parlamentu Europejskiego zaapelowali do państw UE o ograniczenie o 30% marnowania żywności do 2025 roku i osiągnięcie poziomu 50% do 2030 roku.

Greenpeace apeluje do polityków, by powstało prawo, które skutecznie ograniczy marnowanie żywności i sprawi, że jedzenie zamiast do śmieci trafi do potrzebujących. Jak przekonuje organizacja, wyrzucanie żywności to problem nie tylko społeczny , ale i ekologiczny. 9 mln ton jedzenia marnowanych rocznie to ponad 1,72 mld metrów sześciennych wody, które wykorzystano do jej produkcji. Obrazowo odpowiada to sytuacji, w któej każdy Polak codziennie przez rok wylewałby 100 butelek wody o pojemności 1,5 litra.

Jednym z proponowanych przez Greenpeace rozwiązań, które można szybko wprowadzić, jest zobowiązanie dużych sklepów i sieci handlowych do przekazywania żywności organizacjom zajmującym się jej dystrybucją do najbardziej potrzebujących. Ponadto organizacja postuluje obniżenie opłaty za wytwarzanie odpadów dla tych sprzedawców, którzy przekazywaliby żywność do dalszej dystrybucji. Do tej pory podobne przepisy wprowadzono we Włoszech, Francji, Czechach i Belgii.

kup artykuly platne