PiS i PO wspólnie poprą projekt ustawy

 

Przedstawiciele klubów PiS i PO zapowiedzieli, że ich posłowie zagłosują za projektem ustawy o wsparciu osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. Najprawdopodobniej poprze ją także Nowoczesna. Zastrzeżenia ma natomiast klub Kukiz'15, którego posłowie są zdania, że zaproponowane rozwiązania to za mało.

Projekt ustawy o wsparciu dla niepełnosprawnych zakłada wprowadzenie szczególnych uprawnień w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, m.in. zniesienie okresów wózków inwalidzkich  i prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych w aptekach bez kolejki.

– To projekt, który był szeroko konsultowany ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Słuchamy i słyszymy głos osób zwłaszcza ze znacznym stopniem niepełnosprawności – argumentowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. – Projekt to realne urzeczywistnienie praw pacjentów dorosłych ze znacznych stopniem niepełnosprawności. A faktycznie mówimy o osobach od 16 roku życia, bo to im wydawane są orzeczenia – dodała.

Do projektu ustawy przekonuje również wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Jak zapewnia, nowe rozwiązania pozwolą sfinansować przez NFZ nielimitowaną liczbę świadczeń dla osób niepełnosprawnych.

– Projekt jest niezwykle demokratyczny. Daje każdemu dokładnie tyle, ile dana osoba potrzebuje. Dajemy bez limitu wszystko, czego taka osoba potrzebuje. Mówimy o czterech korzyściach, które osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności dzięki temu projektowi otrzymają – przekonuje Cieszyński.

Projekt ustawy o wsparciu dla osób niepełnosprawnych na pewno zostanie poparty przez klub PiS. Głosowanie za nowa ustawa zapowiedziało również PO.

– Ponieważ ta ustawa chyba nikomu nie zaszkodzi, może znajdą się osoby, którym pewne zapisy pomogą, dlatego PO zagłosuje za tą ustawą, chociaż uważamy, że ustawa jest martwa i jest robiona tylko dla PR PiS-owskiego – zapowiedział poseł PO Rajmund Miller. – Zgodnie z opinią przedstawioną przez Biuro Legislacyjne Sejmu, ten projekt jest niezgodny z konstytucją i regulaminem Sejmu, bo nie zawiera oceny skutków finansowych dla budżetu państwa – dodał.

Podobnego zdania jest Nowoczesna.

– Nowoczesna prawdopodobnie zagłosuje za tą ustawą, chociaż z wielką niechęcią, bo to ustawa napisana na kolanie dla zagłuszenia protestujących – stwierdziła posłanka Nowoczesnej Kornelia Wróblewska. – To ustawa zainspirowana listem rodzica osoby niepełnosprawnej, który napisał do MRPiPS z prośbą m.in. o darmową rehabilitację.

Poparcia nie zapowiada jednak klub Kukiz'15.

– To nie jest odpowiedź na postulaty protestujących – stwierdziła posłanka Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj. – Propozycje dla osób niepełnosprawnych powinny być bardziej zindywidualizowane.

Źródło: