Będą nowe przepisy?

 

Po publikacji filmu Tomasza SekielskiegoTylko nie mów nikomu”, udostępnionym na jego oficjalnym kanale YouTube, politycy przedstawiają kolejne pomysły na nowe prawo, które zapobiegałoby zapobieganiu podobnym wydarzeniom w przyszłości.

Choć projekt nowej ustawy Ministerstwa Sprawiedliwości, która miała karać pedofilię karą 20 lub 25 lat więzienia, była już gotowa, po publikacji filmu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział dodatkowe zaostrzenie przepisów nawet do 30 lat kary więzienia. Politycy należący do Platformy Obywatelskiej proponują również wprowadzenie bezwzględnego zakazu pracy z dziećmi.

Wspólnym elementem pomysłów jest zaostrzenie przepisów kodeksu karnego tak, aby w prawach molestowania małoletnich nie następowało przedawnienie. Dzięki temu ofiary pedofilii będą mogły dochodzić sprawiedliwości bez ograniczeń czasowych po popełnieniu przestępstwa. Zniesienie przedawnienia nie będzie jednak dotyczyć spraw już przedawnionych.

– Jestem za takim rozwiązaniem. Pedofilia jest tak haniebnym czynem, że jej sprawca powinien do końca życia obawiać się odpowiedzialności. O likwidacji przedawnienia wstecz nie może być mowy. Jeśli komuś czyn się przedawnił, tak musi pozostać, bo prawo nie działa wstecz – komentuje kryminolog prof. Brunon Hołyst.

kup artykuly platne