Nowy projekt nowelizacji ustawy o VAT

 

Ministerstwo Finansów opracowało kolejny projekt nowelizacji ustawy o VAT, w którym zaproponowano nowe propozycje przyporządkowania stawek podatku VAT do konkretnych towarów i usług, czyli tzw. matrycę VAT. Akt prawny to efekt prac, które ministerstwo zapowiadało od wielu miesięcy.

Projekt nowelizacji ustawy o VAT miał uporządkować system stawek podatku VAT, by usunąć sytuacje odmiennego opodatkowania towarów i usług podobnych, jak choćby pieczywo, na które w zależności od terminu przydatności do spożycia nałożono podatek w wysokości 5%, 8% lub 23%. Obecna propozycja została opracowana w oparciu na klasyfikacji towarów i usług CN, która jest wykorzystywana w handlu międzynarodowym.

– Proponowane przez resort uporządkowanie matrycy stawek podatku VAT to jeden z elementów szerszego programu upraszczania podatków. Naszym celem jest ujednolicenie systemu stawek i dokonywanie ich równania w dół w ramach poszczególnych grup. W przypadku pewnych grup towarów i usług uproszczenie polegać będzie na obniżeniu stawek podatku VAT. Chcemy, żeby w nowej matrycy VAT na pieczywo wynosił zawsze 5%. Analogicznie będzie z owocami – wyjaśnia minister finansów Teresa Czerwińska.

kup artykuly platne