Ministerstwo Zdrowia będzie ograniczać opłaty?

 

W odpowiedzi na pismo rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara Ministerstwo Zdrowia rozważa ograniczenie wysokości opłat parkingowych przy szpitalach. Jak sugerowało zgłoszenie, wygórowane kwoty wprowadzone na parkingach prywatnych przedsiębiorców mogą być ograniczeniem praw pacjentów: do kontaktu z najbliższymi czy dodatkowej opieki pielęgnacyjnej.

– Szpitale i przychodnie, aby zwiększyć swoje przychody, często wynajmują lub oddają w dzierżawę tereny przy szpitalach na parkingi. Opłaty za postój na takich parkingach często są wygórowane. Dodatkowo przedsiębiorcy zazwyczaj ustanawiają regulamin, który przewiduje, że kierowca pojazdu zajmując miejsce postojowe zawiera umowę najmu tego miejsca i w przypadku nieuiszczenia opłaty lub parkowania ponad opłacony czas postoju zobowiązany jest do zapłaty dość wysokiej kary umownej. Tymczasem osoby korzystające z parkingów przy szpitalach nie zawsze są w stanie zapoznać się z regulaminem i często są nieświadome obowiązków wynikających z jego postanowień, narażając się na bardzo wysokie kary – argumentował rzecznik praw obywatelskich.

W odpowiedzi minister zdrowia zaznaczył, że rozważy wprowadzenie ograniczenie wysokości opłat parkingowych przy szpitalach w miejscach, w których nieruchomości przeznaczone na parkingi są we władaniu szpitali. Jednak, jak zaznaczył, część parkingów zajmuje nieruchomości obok terenu szpitala, które własnością przedsiębiorców.

kup artykuly platne