Od 1 stycznia ich wynagrodzenie będzie odliczane

 

Od pierwszego dnia przyszłego roku wchodzą w życie zmiany prawne przewidziane w Pakiecie dla MŚP. Jak zapewnia minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, nowelizacje obowiązujące od 1 stycznia 2019 roku sprawią, że prowadzenie działalności gospodarczej będzie „tańsze” i „łatwiejsze”. Zgodnie z wyliczeniami resortu, Pakiet MŚP pozwoli przedsiębiorcom zaoszczędzić ok. 4 mld zł w ciągu najbliższych 10 lat.

Jedną z korzystnych zmian będzą korzyści dla przedsiębiorców zatrudniających małżonków i dzieci. Obecnie przedsiębiorca, który zawiera umowę o pracę, umowę zlecenia lub umowę o dzieło z żoną, mężem, synem lub córką, a także rodziną wspólnika nie może odliczyć ich wynagrodzenia jako kosztu uzyskania przychodu.

– Od 1 stycznia 2019 roku ograniczenie w dotychczasowym brzmieniu zostanie zlikwidowane. Słusznie. Wydaje się bowiem, że od początku celem ustawodawcy przy wprowadzeniu tego przepisu do ustawy o PIT było wykluczenie z kosztów podatkowych wartości pracy, za które nie jest wypłacane wynagrodzenie, czyli bezpłatnej pomocy rodziny – komentuje doradca podatkowy Konrad Piłat z kancelarii KNDP.

Ponadto w Pakiecie MŚP przewidziano łatwiejsze rozliczenie straty wynoszącej nie więcej niż 5 mln zł.

– Obecnie obowiązuje zasada, że w jednym roku podatkowym można zmniejszyć podstawę opodatkowania co najwyżej o połowę straty z jednego roku. Dzięki zmianie możliwe będzie rozliczenie całej straty z 2019 roku już w 2020 roku – zauważa doradca podatkowy.

kup artykuly platne