Podwyżki nie będzie?

 

Zgodnie z zapewnieniami wiceministra finansów Filipa Świtały, stawka VAT na leki weterynaryjne dla zwierząt nie zostanie podwyższona do 23%. Choć resort opublikował już projekt nowelizacji ustawy o VAT z tzw. nową matrycą, podwyższającą stawkę VAT z obecnego poziomu 8%, zmiany nie zostaną wprowadzone.

– Podstawowym sposobem dystrybuowania leków weterynaryjnych jest wizyta hodowcy u weterynarza lub wizyta weterynarza u hodowcy. Weterynarz przepisuje leki weterynaryjne dla zwierząt w ramach swojej usługi, która jest opodatkowana razem z tymi lekami stawką 8%. Tak że ta propozycja zmiany byłaby dla niemal wszystkich hodowców neutralna finansowo – wyjaśniał wiceminister.

Jednak, jak przyznał wiceszef resortu, w trakcie dyskusji okazało się, że leki weterynaryjne dla zwierząt w niektórych przypadkach mogłyby zdrożeć. Z tego względu ministerstwo finansów zweryfikowało swój projekt.

– Dlatego już teraz, choć jeszcze oficjalnie nie zakończyły się konsultacje nowej matrycy, mogę zapewnić, że wykreślimy tę propozycję zmiany, aby leki weterynaryjne dla zwierząt pozostały na niższej, 8% stawce VAT, czyli dokładnie tak samo, jak jest obecnie – wskazuje Świtała.

kup artykuly platne