Festyn rodzin zastępczych w Rudzie Śląskiej

Loteria fantowa – koło fortuny, występy wokalne, zabawy przygotowane przez młodzież z ZHP, malowanie twarzy, nauka alfabetu morsa czy mierzenie busolą – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla uczestników IX edycji Festynu Rodzin Zastępczych. 24 maja w ogrodach Miejskiego Centrum Kultury spotkały się osoby, których łączy pasja pomagania innym i ogromna miłość do dzieci. Wspólnej zabawie towarzyszyło hasło „Rodzina jest najważniejsza”.

– W przyszłym roku czeka nas dziesiąta, jubileuszowa edycja festynu – zaznaczał Krystian Morys, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Wszystkie nasze rodziny są wspaniałe. To nasi partnerzy, dlatego też chciałbym im serdecznie podziękować za stwarzanie dzieciom tak cudownych warunków do rozwoju – podkreślał.

Swoje rodzinne święto obchodzili dzisiaj m.in. państwo Pakura, którzy do ogrodu przyprowadzili troje dzieci.

– Wychowywanie dziecka biologicznego czy przysposobionego wydaje się niemal niczym nie różnić. Dzieci kocha się równie mocy i tak samo traktuje – mówiła pani Joanna. – My czekaliśmy dziewięć lat na naszego syna, więc to pragnienie posiadania większej ilości dzieci przeważyło – podkreślała.

– Najtrudniejsze jest rozstanie. Już pierwsza adopcja za nami i przygotowujemy się do kolejnej. Zdajemy sobie jednak sprawę, że dla dziecka to najlepsze, co może otrzymać – mamę i tatę – dodawał pan Bogusław Pakura.

W Rudzie Śląskiej opiekę nad dziećmi sprasowują łącznie 202 rodziny zastępcze, które można podzielić na spokrewnione i niezawodowe oraz zawodowe. Pierwsza grupa liczy 188 rodzin, druga natomiast 14. Są też trzy rodzinne domy dziecka.

– Należy pamiętać, że rodzina zastępcza nie jest docelowa. Rodziny niejednokrotnie tylko chwilowo zabezpieczają dzieci, tak, by po spełnieniu odpowiednich warunków przez rodziny naturalne, mogły do nich wrócić lub zostać adoptowane. Te rozstania są niezwykle trudne, dlatego za tą odwagę należy im się szczególne uznanie – zaznaczał dyrektor MOPS.

Dzisiejsza impreza odbyła się w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny, które jest jednym z najważniejszych wydarzeń społeczno-kulturalnych na Śląsku, wspierających i propagujących rodzinę. To cykl imprez, spektakli, koncertów, prelekcji, konferencji i warsztatów, odbywających się w całym województwie i dotyczących szeroko pojętego tematu rodziny.

–  W rodzinie tkwi siła, z której dzieci powinny czerpać dobre wzorce zachowań. Jej wartość jest fundamentalna. Cieszę się, że mogę tutaj być i towarzyszyć Wam na Waszej drodze – podkreślała podczas festynu prezydent miasta Grażyna Dziedzic.