Katowice. Międzynarodowe Centrum Kongresowe nagrodzone

7 czerwca w nowym budynku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie rozdane zostały po raz piąty Nagrody Architektoniczne POLITYKI.

Grand Prix za rok 2015 otrzymała pracownia JEMS Architekci za projekt Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Sukces jest tym większy, że konkurencja w tym roku była silna, a jednak już w pierwszej turze głosowania aż 9 głosów spośród 14 padło na katowickie MCK.

Jurorzy docenili fakt, iż projekt oddaje hołd zarówno otoczeniu, czyli Spodkowi, jak również całej historii miasta, zbudowanego ongiś na węglu – stąd czarna kolorystyka i charakterystyczny kanion, otwierający perspektywę na wielkiego sąsiada. Również internauci wskazali w plebiscycie właśnie na tę realizację.

– Cieszymy się, że wyróżniony został gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Budynek ten zwiększył znacząco potencjał Katowic w zakresie oferty organizowania wydarzeń kongresowych. W zeszłym roku MCK gościło 340 spotkań konferencyjnych i wydarzeń biznesowych, w których wzięło udział 320 tys. osób. Gmach MCK znakomicie uzupełnia też Strefę Kultury, a zielona dolina znajdująca się na jego dachu stała się jednym z popularniejszych miejsc spotkań w mieście i plenerów fotograficznych dla młodych par – powiedział prezydent Marcin Krupa.

Pracownia JEMS Architekci znalazła się tym samym po raz czwarty w finale tej Nagrody.