Duńskie klimaty w Katowicach

Katowice walczą nie tylko o więcej zieleni, ale także inspirują się najlepszymi rozwiązaniami, pochodzącymi z różnych stron świata. Ostatnio inspiracją okazały się przestrzenie miejskie w Danii, w których wiele wejść do budynków jest przystrojonych pnącymi się roślinami.

– Nasi pracownicy podczas prywatnych wyjazdów podpatrują, także z zawodowej ciekawości, rozwiązania stosowane w innych krajach – chodzi o rozwiązania techniczne, architektoniczne, jak i te związane z estetyką budynków – mówi Marcin Gawlik, zastępca dyrektora Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. – Gdy w styczniu pokazaliśmy mieszkańcom duńskie rozwiązania, spotkały się one z ciepłym przyjęciem naszych mieszkańców. Dlatego też zdecydowaliśmy się działać – dodaje Gawlik.

W styczniu testowo pergole powstały przy ul. 1 Maja. Rozwiązanie się sprawdziło i dlatego KZGM zaczął wdrażać podobne rozwiązania w kilkunastu punktach miasta – tworząc „zielone wejścia” do budynków. Stosowane są tzw. „drewniane pergole” lub metalowe konstrukcje, bo których rośliny mogą się piąć. Na Koszutce, przy ul. Grażyńskiego, pojawiły się pnące róże, zmieniło się otoczenie wejścia na posesje przy ul. Obrońców Westerplatte 35 w Szopienicach oraz ul.Gliwickiej 102 w Załężu. W śródmieściu przy ul. Sienkiewicza, Chopina, czy Żwirki i Wigury pojawiły się pnącza. Rośliny będą się prezentować efektownie pod koniec sezonu letniego, gdy urosną.