Transgraniczne targi w Zgorzelcu

11 maja w Zgorzelcu odbyła się X edycja Transgranicznych Targów Informacyjno-Rekrutacyjnych. Wzięło w niej udział aż 60 wystawców, głównie z Niemiec, ale też z Czech i Polski.

Dla mieszkańców targi te to przede wszystkim okazja do zapoznania się z ofertą zatrudnienia u sąsiadów po niemieckiej i czeskiej stronie oraz uzyskania wskazówek, jak szukać i znaleźć pracę w Polsce. Nie mniej istotnym celem targów jest również pogłębienie wiedzy o rynku pracy i zaznajomienie zainteresowanych z zasadami prowadzenia działalności gospodarczej po trzech stronach granicy.

 – Już po raz kolejny bijemy rekord pod względem liczby wystawców. Cieszy nas duża liczba pracodawców, a także agencji pracy, którzy będą rekrutować kandydatów do pracy. Są to pracodawcy zagraniczni – 40 firm niemieckich i 4 czeskie. Każdy pracodawca zgłasza kilka lub kilkanaście ofert w różnych zawodach i branżach, od prostych prac pomocniczych przy produkcji, poprzez pracowników branży hotelarsko-gastronomicznej, stanowisk kierowców i monterów, wykwalifikowanych pracowników w branży metalowej i budownictwie, aż po kadrę specjalistów kierujących projektami i analityków finansowych. Śmiało możemy powiedzieć, że niemal tysiąc miejsc pracy będzie do dyspozycji od ręki – wylicza Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

X Transgraniczne Targi Informacyjno-Rekrutacyjne to sztandarowe działanie Partnerstwa Eures-TriRegio, sieci współpracy publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy. Współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu EaSI. Organizują je doradcy Eures Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, przy wsparciu Powiatu Zgorzeleckiego, Miasta Zgorzelec i Powiatowego Urzędu Pracy w Zgorzelcu.

– Transgraniczne Targi Pracy dla naszego powiatu stały się wydarzeniem integrującym lokalne instytucje oraz przedsiębiorców. To dzięki nim nasz rynek pracy nie ma już charakteru tylko lokalnego, ale przybrał wymiar transgraniczny. Dodatkowo cieszy fakt, że z roku na rok w Targach udział bierze coraz więcej pracodawców z zagranicy, stawiając tym samym na umiejętności i kwalifikacje polskich pracowników – uważa Urszula Ciupak, starosta zgorzelecki.

Na odwiedzających Transgraniczne Targi Informacyjno-Rekrutacyjne czeka niemal tysiąc ofert pracy w Niemczech i Czechach.

– Wielu naszych mieszkańców w ostatnich latach, także dzięki targom organizowanym przez doradców EURES, podjęło pracę u naszych południowych i zachodnich sąsiadów, na czym korzystają nasi handlowcy i usługodawcy. Dzięki targom wiele osób poszerzyło swoją wiedzę na temat zasad prowadzenia działalności gospodarczej za granicą, ale też poznało ofertę polskiego rynku pracy, a to z pewnością pomaga świadomie dokonywać wyboru spośród propozycji zatrudnienia. – dodaje burmistrz Zgorzelca, Rafał Gronicz.