Majowe świętowanie w Zgorzelcu

W tym roku w Zgorzelcu maj zostanie powitany nieco inaczej niż zwykle, bo bez pierwszomajowego pikniku na trawie, za to z rozbudowanym programem obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Będzie poważnie, tanecznie i koncertowo.

W ostatnich latach majówkowym piknikom na trawie nie sprzyjała pogoda. Było chłodno, pochmurno, czasami wręcz deszczowo, dlatego Miejski Dom Kultury i wspierające go organizacyjnie stowarzyszenia i instytucje postanowiły, że tym razem na piknik zaproszą dopiero w drugiej połowie maja. Nie oznacza to jednak, że majowe święta pozostaną bez atrakcji. Dzięki miejskiemu domowi kultury, szkole muzycznej, bibliotece, uczniom LO im. Braci Śniadeckich, seniorom i dzieciakom z zespołu Lusatia z Osieka Łużyckiego, tegoroczne Święto Konstytucji 3 Maja będzie inne niż zwykle i będzie miało swoją kontynuację 8 maja.

Miejskie obchody 225. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zgorzeleckie obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpocznie tradycyjna msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona o godzinie 11.00 w kościele pw. Św. Bonifacego. Następnie, o godz. 12.00 zapraszamy na krótką uroczystość patriotyczną pod Pomnikiem Millenium.

Po południu na skwerze im. księdza Jerzego Popiełuszki uczniowie LO im. Braci Śniadeckich i burmistrz Zgorzelca od godziny 16.00 będą czytać fragmenty Konstytucji 3 Maja. Kiedy skończą, dzieci z zespołu Lusatia z Osieka Łużyckiego i seniorzy z Miejskiego Klubu Seniora zaproszą do wspólnego poloneza. Chwilę potem, o godzinie 17.00 w holu Miejskiego Domu Kultury, rozpocznie się recital fortepianowy Janusza Olejniczaka, który odwiedzi Zgorzelec na zaproszenie zgorzeleckiej Państwowej Szkoły Muzycznej, która w tym roku świętuje potrójny jubileusz.

Trzecie spotkanie Salonu MDK i miejskie obchody zakończenia II wojny światowej

Zwieńczeniem obchodów będzie spotkanie trzeciego Salonu MDK "Porozmawiajmy o Konstytucji" 8 maja o godz. 17.00. Poświęcone ono zostanie polskim ustawom zasadniczym, począwszy od Konstytucji 3 Maja aż po obowiązująca obecnie Konstytucję RP z 1997 roku. Opowie o nich dr Ryszard Balicki - wybitny prawnik, konstytucjonalista, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wcześniej, o godzinie 12.00 przy Pomniku Orła, na Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, Burmistrz Miasta Zgorzelec oraz organizacje kombatanckie zapraszają natomiast do udziału w miejskich obchodach 71. rocznicy zakończenia II wojny światowej.