Rudzka trasa rowerowa nagrodzona przez ekspertów

Obwodowa trasa rowerowa w Rudzie Śląskiej zdobyła najwięcej głosów jury konkursu „Mieszkam-Tu.eu – mądre pomysły na mądre miasto”. Komisja uznała rudzki projekt za najlepszy w kategorii inwestycji zrealizowanych z budżetu obywatelskiego na 2015 rok. Nagrody zostały wręczone podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

– Zostaliśmy nagrodzeni w kategorii samorządowej, ale to wyróżnienie należy się przede wszystkim pomysłodawcom obwodowej trasy rowerowej – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Ze swojej strony cieszę się, że sposób, w jaki zrealizowaliśmy zgłoszony przez mieszkańców pomysł, został doceniony przez jury konkursu – dodaje.

Obwodowa trasa rowerowa to największy projekt zrealizowany w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego w Rudzie Śląskiej. Jego pomysłodawcami są Ewa Chmielewska i Damian Szołtysik, których propozycja zwyciężyła w głosowaniu na zadania ogólnomiejskie, gdzie do wykorzystania był 1 mln złotych. Ideą projektu było połączenie dzielnic miasta trasą rowerową, którą będzie można szybko dostać się do ich centrów oraz umożliwienie rowerzystom zwiedzania miasta.

Trasa o długości 30 km w części przebiega istniejącymi już wcześniej drogami, a część odcinków wykonano w 2015 roku: wzdłuż ul. Starej, Wolności, Kokota, Chorzowskiej, Joanny, Kochłowickiej oraz w Parku Dworskim. Całość trasy została oznakowana.

– Oprócz znaków informujących o przebiegu trasy i zmianach jej kierunku, w ośmiu miejscach stanęły duże tablice z mapą całej trasy, lokalizacją pozostałych tablic i odległościami między nimi – informuje Bartosz Wójcik z Wydziału Dróg i Mostów.

Konkurs „Mieszkam-TU.eu – mądre pomysły na mądre miasto” prowadzony jest przez Fundację Napraw Sobie Miasto z inicjatywy Stowarzyszenia Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM we współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides oraz Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Partnerami plebiscytu są Portalsamorzadowy.pl, największy serwis dla samorządowców w Polsce, oraz organizatorzy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Celem konkursu jest promocja najbardziej inspirujących pomysłów zgłaszanych lub realizowanych w ramach budżetów obywatelskich.

W konkursowych zmaganiach uczestniczyli zarówno mieszkańcy – autorzy projektów, jak i gminy, na terenie których realizowane są pomysły. Wyróżnienia przyznano w dwóch kategoriach „obywatelskiej” – za pomysły i „samorządowej” – za ich realizacje. W sumie oceniano 30 pomysłów.

– Przygoda z budżetami obywatelskimi zaczęła się pięć lat temu. Dziś już wiemy, że nie są one rozwiązaniem dla wszystkich miejskich bolączek, ale mnóstwo inspirujących pomysłów udało się w Polsce zrealizować i ich promocji ma służyć konkurs – mówi Paweł Wyszomirski, prezes Fundacji Napraw Sobie Miasto.

Pierwszy budżet obywatelski w Rudzie Śląskiej został zrealizowany w 2014 roku, kiedy na wybrane przez mieszkańców inwestycje przeznaczono 2 mln zł.

– Co roku zwiększamy tę pulę. Mam nadzieję, że będzie też rosła liczba głosujących mieszkańców – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

W tym roku środki na budżet obywatelski to 2,65 mln zł. Obecnie trwa zgłaszanie projektów do budżetu obywatelskiego na 2017 rok. Do rozdysponowania są 2 mln 815 tys. zł – 1 mln zł na zadania ogólnomiejskie i 1 mln 815 tys. zł na zadania lokalne (po 165 tys. zł dla każdej z dzielnic).