Skwer Mieszka trwałym śladem obchodów 800-lecia praw miejskich

 

Mieszko IV Plątonogi ma skwer swojego imienia w Parku Zamkowym. Chodzi o teren przy wejściu do parku od strony ul. Zamkowej. Taką decyzję podjęli radni miejscy podczas listopadowych obrad. Skwer wymaga aranżacji. Pierwsze spotkanie w tej sprawie z inicjatorami akcji odbędzie się już w najbliższy poniedziałek. Jeszcze w tym roku Prezydent Mirosław Lenk ma ogłosić konkurs na koncepcję zagospodarowania tego terenu.

Mieszko IV Plątonogi był władcą z dynastii Piastów, księciem raciborskim, księciem opolskim, a od 1210 roku zwierzchnim księciem Polski. Był twórcą historycznego Górnego Śląska i w ocenie radnych wymaga szczególnego upamiętnienia. Skwer jego imienia stanie się dodatkowo trwałym śladem obchodów 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi.

Skwer Mieszka Plątonogiego ma służyć wypoczynkowi mieszkańców, dawać chwilę wytchnienia i przyciągać spokojem, a zarazem wpisywać się w Park Zamkowy, znajdujący się pod ochroną konserwatorską. Ponieważ teren ten wymaga zagospodarowania, prezydent Mirosław Lenk zapowiedział ogłoszenie, jeszcze w tym roku, konkursu na koncepcję aranżacji skweru. Dodatkowo Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie zainicjowało zbiórkę publiczną na ten cel powołując komitety: organizacyjny i honorowy. Pomysłodawcy akcji mają nadzieję, że będzie ona miała również wymiar integracyjny mieszkańców Raciborza, organizacji pozarządowych i wszystkich zainteresowanych upamiętnieniem osoby Księcia Raciborskiego Mieszka IV Plątonogiego.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd