Biżuteria, buty, kapelusze, okulary i pierwsze perfumy na wystawie

 

Kreacje, biżuterię, buty, kapelusze, okulary i pierwsze perfumy Christiana Diora będzie można podziwiać na wystawie „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Na ekspozycję składać się będą dwa zbiory haute coutur, a więc powojennego krawiectwa z Paryża, traktowanego jako dzieła sztuki.

Christian Dior to założyciel jednego z najbardziej znanych domów mody na świecie.

– Będzie to podróż przez całą historię tego domu mody, ukazująca, jak Dior interpretował w swoich strojach tendencje pojawiające się w stale zmieniającej się rzeczywistości kolejnych dziesięcioleci – zachęca Katarzyna Szklarek-Zarębska z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.Na wystawie będzie można zobaczyć 20 oryginalnych kreacji, w tym między innymi projekt kostiumu „Bar” z pierwszej kolekcji projektanta na oryginalnym manekinie z 1949 roku. Uznawany jest on za początek stylu New Look. Ponadto znajdą się tam również akcesoria – biżuteria, kapelusze, buty oraz perfumy Diora.

– Nie zabraknie także niezwykle istotnego lokalnego akcentu przywołującego postać urodzonej w 1895 r. Leontyny Prussac, córki łódzkiego fabrykanta Maurycego A. Prussaka. Wyjechała ona do Paryża i w 1929 r., pod nazwiskiem Lola Prusac, zapoczątkowała swą międzynarodową karierę, projektując pierwszą damską kolekcję domu mody Hermes – dodaje Szklarek-Zarębska.

Kreacje, dostępne do 26 sierpnia, zostaną zaś udostępnione polskiej publiczności po raz pierwszy.

Źródło: