Można je podglądać na żywo

 

Życie jastrzębi miłośnikom przyrody chcą przybliżyć naukowcy z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. W tym celu w Nadleśnictwie Dojlidy zainstalowali oni kamerę przy gnieździe. Transmisję na żywo można oglądać w internecie.

– Chcemy odczarować trochę ten gatunek, który potrafi zapolować na kurę na podwórku czy gołębie. Z tego powodu jest negatywnie postrzegany np. przez hodowców gołębi. Ciężkie dla jastrzębi są zimy z powodu ograniczonego pokarmu. W lesie mają wtedy tylko sójki i dzięcioły – wyjaśnia dr Paweł Mirski z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. – W gnieździe pary jastrzębi są już jaja, pod koniec kwietnia – jeśli wszystko się uda – powinny wykluwać się młode. Samica wysiaduje cztery jaja, samiec ją zmienia, przynosi świeże gałązki – zachęca.

Przedsięwzięcie jest drugim tego typu działaniem edukacyjnym białostockich biologów. Wcześniej, przez dwa sezony transmitowali oni wspólnie aktywności orlików krzykliwych z Nadleśnictwa Rudka.

Jastrząb choć występuje w środowisku naturalnym na terenie całej Polski, jest ptakiem dość rzadkim. Populację tego gatunku ocenia się na ok. 4–5 tysięcy par. Dodatkowo bywa on mylony z innymi ptakami, jak choćby myszołowem czy błotniakiem stawowym.

 

Źródło: