Ruda Śląska. Będzie bezpieczniej na Brańskiego

Budowa chodnika i oświetlenia ulicznego poprawi bezpieczeństwo na ulicy Brańskiego w Rudzie Śląskiej. Wykonawcy przekazano już plac budowy. Przedsięwzięcie będzie kosztowało prawie 240 tys. złotych. Zadanie ma zostać zakończone w maju tego roku. W sumie na inwestycje drogowe w tegorocznym budżecie Rudy Śląskiej zarezerwowano prawie 90 mln złotych.

– Planując inwestycje drogowe mamy na uwadze zarówno przedsięwzięcia istotne dla układu komunikacyjnego w mieście czy regionie, jak i zadania bardziej lokalne, ważne dla mieszkańców poszczególnych dzielnic – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Chcemy, aby w Rudzie Śląskiej wszyscy uczestnicy ruchu drogowego mogli przemieszczać się sprawnie i bezpiecznie – dodaje.

Ulica Brańskiego w dzielnicy Ruda zapewnia dojazd do cmentarza komunalnego przy ul. Porębskiej oraz do okolicznych osiedli i ogródków działkowych, a także dojście z osiedli do przystanków komunikacji publicznej przy ul. Wolności.

– Obecnie od skrzyżowania z ul. Narcyzów do skrzyżowania z ul. Porębską nie ma chodnika. Poruszanie się pieszych utrudnia dodatkowo brak pobocza, a po zmroku również brak oświetlenia – informuje Jacek Otrębski z Wydziału Dróg i Mostów UM.

Chodnik będzie miał 480 m długości i 2 m szerokości. Będzie on uzupełnieniem chodnika istniejącego obecnie na pozostałej części ul. Brańskiego – od skrzyżowania z ul. Narcyzów do skrzyżowania z ul. Wolności. Chodnik przebiegać będzie po południowej stronie ulicy, a w rejonie skrzyżowania z ul. Porębską wyznaczone zostanie przejście dla pieszych. Na objętym inwestycją odcinku wybudowane zostanie też oświetlenie jezdni i chodnika z oprawami LED.

Wykonawca ma czas na realizację zadania do końca maja br. Aby zminimalizować utrudnienia dla kierowców budowa będzie realizowana etapami. Koszt inwestycji zgodnie z rozstrzygniętym przetargiem wyniesie prawie 240 tys. złotych.

W tegorocznym budżecie Rudy Śląskiej na inwestycje przeznaczono 167 mln złotych. To najwięcej w historii miasta. Z tej kwoty prawie 90 mln złotych sfinansuje inwestycje drogowe. Najważniejszym zadaniem jest kontynuacja budowy trasy N-S, która docelowo połączy autostradę A4 i Drogową Trasę Średnicową. Przebudowane zostaną też m.in. ważne drogi – ul. Górnośląska i ul. Piastowska.