Nowy punkt pralniczy, łaźnia oraz kaplica

 

Ponad 1,1 mln zł pozyskał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej na pomoc mieszkańcom dotkniętym ubóstwem, bezrobociem, biernym trybem życia czy bezradnością opiekuńczo–wychowawczą. Pieniądze z dotacji zostaną też przeznaczone na pomoc osobom chorym i uzależnionym. Wszystkie te działania będą realizowane w ramach projektu „Ruda Śląska dla społeczności lokalnych”. Dzięki tym środkom na Osiedlu Kaufhaus otwarto nowy punkt pralniczy, łaźnię oraz kaplicę.

– Dla uczestników projektu realizujemy m.in. warsztaty umiejętności społecznych, szkolenia edukacyjne i zajęcia motywacyjne. Nowe kwalifikacje, integracja z innymi uczestnikami i aktywizacja mają pomóc w odnalezieniu miejsca w społeczeństwie – mówi Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

Oddany do użytku punkt pralniczy oraz łaźnia, a także działająca od 10 lat świetlica, są miejscami, które pomagają w „wyjściu na prostą”. Punkt pralniczy znajduje się przy ul. Pileckiego 23/02 na osiedlu Kaufhaus. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00 i mogą z niego skorzystać osoby bezdomne oraz mieszkańcy pozbawieni możliwości utrzymania w czystości swojej odzieży, ręczników, bielizny pościelowej itp.

– Punkt pralniczy, który dotychczas mieścił się przy ul. Niedurnego 107, cieszył się niesłabnącym powodzeniem i rocznie wykonywał blisko pół tysiąca usług pralniczych dla mieszkańców całego miasta. Takie statystyki są najlepszym dowodem na zapotrzebowanie na takie usługi, dlatego inwestycja została zrealizowana – wyjaśnia Krystian Morys.

W tym samym budynku, co punkt pralniczy, znajduje się również łaźnia dla osób bezdomnych i potrzebujących, mających ograniczony dostęp do bieżącej wody. Łaźnia wyposażona jest w dwa prysznice, a także w środki czystości. Korzystający mogą tam wziąć kąpiel i zostawić swoje ubranie do wyprania i wysuszenia. Łaźnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00 lub po wcześniejszym ustaleniu terminu.

W ramach projektu animatorzy lokalni prowadzą zajęcia świetlicowe skierowane do mieszkańców osiedla Kaufhaus. Przez ostatnie 10 lat zajęcia te odbywały się przy ul. Niedurnego 107, w świetlicy wynajmowanej od osób prywatnych. Obecny punkt to pomieszczenia MOPS pozyskane z zasobów miasta. Drugim gospodarzem tych pomieszczeń jest parafia pw. św. Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu, a wspólne korzystanie z pomieszczeń stanowi kontynuację dotychczasowej współpracy z duszpasterzami projektu „Światło w familoku”. Jedno z pomieszczeń stanowi kaplicę do nabożeństw dla mieszkańców Kaufhausu.

Pozyskane dofinansowanie to 95% kosztów realizacji projektu. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2014–2020 w ramach Europejskiego Funduszy Społecznego.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd