Spotkanie z rudzkim Kołem Pszczelarzy

 

29 września zabytkowa kolonia robotnicza Ficinus gościć będzie przedstawicieli rudzkiego Koła Pszczelarzy. Będzie można wysłuchać prelekcji i ciekawostek o życiu pszczół, skosztować miodu z rudzkich uli, a także zaopatrzyć się w świece z wosku pszczelego i miody oferowane na kiermaszu.

O godz. 17.00 w salce parafialnej kościoła ewangelickiego przy ul. Kubiny rozpocznie się spotkanie z rudzkimi pszczelarzami. Ich pasja to czasochłonne i trudne zajęcie, ale uczy cierpliwości i daje wiele satysfakcji.

– Pszczoły wymagają odpowiedniej opieki, ponieważ łatwo mogą wyginąć. Cieszę się, że w ostatnim czasie pszczelich rodzin przybywa – mówi Jerzy Cieśla, prezes rudzkiego koła.

Pszczelarze zakończyli już sezon, ale o swojej pasji opowiadają przez cały rok, przeprowadzając prelekcje w szkołach, przedszkolach i innych instytucjach.

– Na prelekcjach prezentujemy sprzęt pszczelarski oraz specjalny ubiór. Na Ficinusie będzie też możliwość degustacji miodu i skorzystania z kiermaszu – zachęca Jerzy Cieśla.

W tym roku rudzkie Koło Pszczelarzy, do którego należy 36 członków, obchodzi 35-lecie działalności.

Cykl „Twórczy piątek na Ficinusie” to inicjatywa miasta, biblioteki miejskiej i parafii ewangelickiej. Ma ona na celu promocję kolonii robotniczej Ficinus przy ul. Kubiny oraz szeroko pojętych tradycji śląskich. „Twórcze piątki” odbywają się w salkach parafii ewangelickiej w Wirku lub w tamtejszym kościele.

– Dzięki gościnności ks. proboszcza Marcina Brzóski możemy spotykać się w tym charakterystycznym dla miasta miejscu – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – To historyczna perełka Rudy Śląskiej, którą każdy rudzianin powinien poznać, stąd pomysł cyklicznych spotkań na Ficinusie – podkreśla.

Przed lub po każdym spotkaniu jest możliwość zwiedzania kolonii z przewodnikiem, po wcześniejszym zgłoszeniu.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd