Ruda Śląska. „Hell’s Kitchen” po rudzku

„Bliny z heringiem w sosie chrzanowym” smakiem stycznia w konkursie „Rudzkie Smaki”. Danie zaproponowała Agnieszka Jasińska, rudzianka, finalistka programu „Hell’s Kitchen”.

Konkurs „Rudzkie smaki – sezon IV” jest kontynuacją zabawy, która zainaugurowana została na początku 2014 roku. Podsumowaniem poszczególnych edycji było wydawnictwo w postaci kalendarza kulinarnego. Powstały już trzy publikacje zawierające przepisy rudzian. W 2016 roku mieszkańcy proponowali dania z chleba, kapusty, kartofli, makaronu czy na specjalne okazje, takie jak święta czy Dzień Matki.

W tym roku kulinarną zabawę otwiera danie zaproponowane przez Agnieszkę Jasińską.

– Światem kulinarnym zainspirowała mnie babcia. To ona nauczyła mnie smaków, które są nieocenione, tj. mleka od krowy czy owoców zerwanych prosto z krzaka. Pierwszym daniem, które zapamiętałam jako 4-latka, były drożdżowe bułeczki cynamonowe wypiekane w letniej kuchni babci. Ich smak pamiętam do dziś! Moja mama natomiast robi najlepsze pierogi z owocami i to jest jedno z moich ulubionych dań – zdradza. – Kuchni śląskiej nauczyłam się sama. Dziadkowie przekazywali mi, że tradycja jest bardzo ważna i trzeba ją pielęgnować. Uwielbiam Śląsk za smak i historię powstawania różnych śląskich dań. Nie wyobrażam sobie karnawału czy uroczystości bez heringów z octu. Kuchnia śląska wcale nie musi być tłusta! – dodaje.

 

To właśnie kucharka udowadnia w swoich przepisach. Świetnym tego przykładem są bliny z heringiem w sosie chrzanowym, które zostały smakiem stycznia.

– To pyszna przekąska, idealna na karnawał lub kolację – zachęca do wypróbowania przepisu autorka.

Tymczasem już ruszył można przesyłać propozycje na kolejny miesiąc.

– Zapraszamy do kulinarnej zabawy z rudzkim magistratem w 2017 roku. Przepisy można przesyłać do końca każdego miesiąca. Lutowym tematem konkursu jest hasło „przez żołądek do serca”, które śląskie gospodynie doskonale znają i potrafią wykorzystać – zaprasza do udziału w konkursie Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Przepisy wraz ze zdjęciem potrawy można przesyłać drogą e-mailową na adres media@ruda-sl.pl, pocztą na adres Urzędu Miasta z dopiskiem „Rudzkie Smaki” bądź składać osobiście w Wydziale Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta (p. 325).