Ruda Śląska. Hilary Clinton prezydentem USA

45. prezydentem USA została Hilary Clinton – tak zdecydowała rudzka młodzież podczas symulacji wyborów amerykańskiej głowy państwa 8 listopada. Przedstawicielka Demokratów zdobyła 423 głosy. Na Donalda Trumpa z Partii Republikańskiej oddano 117 głosów elektorskich. Ogłoszenie wyników odbyło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. H. C. Hoovera w Rudzie Śląskiej. Była to już trzecia inicjatywa tego typu. Wzięło w niej udział 16 szkół z terenu całego miasta.

 

Stany zostały przydzielone według ilości uczniów w poszczególnych szkołach i następnie przypisane konkretnym klasom. Każda klasa otrzymała tyle głosów elektorskich, ile przypada na dany stan. Przed wyborami przeprowadzono wśród uczniów prelekcje wyjaśniające zawiłości amerykańskiego systemu wyborczego, który jest bardzo skomplikowany.

– Symulacja wyborów to piękna lekcja demokracji dla młodzieży – tłumaczyła Iwona Marek, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w ZSO nr 4, jedna z organizatorek wydarzenia. – Kształtuje postawy obywatelskie i wymaga znajomości sytuacji politycznej Stanów Zjednoczonych, jak również życia publicznego. Starsza młodzież ma już szerszą wiedzę i swoje własne poglądy na politykę, także tę amerykańską. Cieszy nas, że do naszej zabawy zgłosiło się tyle szkół i tyle klas – podkreśliła.

 

– To fajna zabawa, poprzez którą możemy się wiele nauczyć – podkreślała Daria Sobczyk, kadet w klasie policyjnej ZSO nr 4. – Uczymy się, że nasz wybór powinien być rzetelnie przemyślany, bo musimy później ponosić konsekwencje swoich wyborów. To dobra lekcja demokracji, ale również systematyczności, bo całe wydarzenie musieliśmy przygotować na czas – dodała.

– Myślę, że każdy uczeń woli aktywnie brać udział w zajęciach, czegoś doświadczyć, niż tylko słuchać nauczyciela czy czytać podręczniki – mówił Paweł Jankowski z klasy wojskowej ZSO nr 4.