Ruda Śląska. Idzie mróz, miasto działa

Miasto szykuje się na przyjście fali mrozów. Od czwartkowego wieczora miejskie noclegownie będą czynne całą dobę, zaś na głównych przystankach ustawione zostaną koksowniki. Na rudzkich ulicach pojawią się także dodatkowe patrole Straży Miejskiej. Będą one zwracały szczególną uwagę na osoby samotnie przebywające na mrozie. Strażnicy będą też pomagać w uruchamianiu samochodów, które „nie odpaliły” z powodu niskiej temperatury.

– W najbliższych dniach temperatura może spaść poniżej –15 stopni. Bardzo poważnie traktujemy te prognozy, dlatego już teraz chcemy przygotować się na nadejście mrozów. W tym miejscu apelujemy do wszystkich mieszkańców, żeby zwracali uwagę na osoby, które w czasie mrozów samotnie przebywają na przystankach, czy ławkach w parku, a także by informowali o miejscach, w których mogą przebywać bezdomni – mówi wiceprezydent Krzysztof Mejer.

 

Jedną z pierwszych podjętych decyzji w mieście było uruchomienie przez całą dobę dwóch miejskich noclegowni.

– Będą one funkcjonować w takim systemie od godz. 16:00 w czwartek 5 stycznia do godz. 7:00 w niedzielę 8 stycznia. Wszyscy, którzy będą w tym czasie chcieli skorzystać ze schronienia, będą mogli liczyć na ciepłą herbatę i kąpiel. Będą również mogli się przebrać i wysuszyć swoje ubranie – informuje Patrycja Pluta-Szymajda, dyrektor Noclegowni Miejskich w Rudzie Śląskiej. – Oczywiście jeżeli kolejne prognozy przewidywać będą dalsze duże mrozy, wtedy funkcjonowanie noclegowni w ciągu dnia również obejmie kolejne dni – dodaje.

W czasie najbliższych dni i nocy wzmożone działania podejmować będą rudzcy strażnicy miejscy. Dodatkowe patrole, które pojawią się ulicach, będą zwracać szczególną uwagę na osoby starsze i samotne, które z uwagi na niską temperaturę i wyziębienie mogą mieć problem z dotarciem do domu. Ponadto strażnicy miejscy wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Policją cały czas monitorują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne.

– Takich stałych miejsc w mieście jest kilkadziesiąt. Jednocześnie zwracamy się z prośbą o kontakt z odpowiednimi służbami wszystkich, którzy zauważą osoby bezdomne lub wiedzą, gdzie mogą one przebywać – apeluje Krzysztof Piekarz, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.