Ruda Śląska. „Lawiny” po raz XI

Zapierające dech zdjęcia, warsztaty wspinaczkowe, opowieści podróżnicze, filmy oraz poezja śpiewana – to tylko część atrakcji zaplanowanych w ramach XI Spotkań Górskich "Lawiny". Tegoroczna edycja wydarzenia będzie odbywała się w Rudzie Śląskiej od 18 do 20 listopada. Wśród zaproszonych gości znaleźli się znani podróżnicy – Janusz Gołąb i Łukasz Supergan – oraz autorzy biografii Jerzego Kukuczki.

– Rozpoczynamy kolejną dekadę „Lawin” z takim założeniem, aby utrzymać rozbudowaną, ciekawą i zróżnicowaną ofertę festiwalu, bo to oczywiście przekłada się na frekwencję, ale jednocześnie, by nadal zachować nasz nieco kameralny charakter – mówi Tomasz Bartniczak, prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI, które od samego początku stoi za organizacją „Lawin”.

 

Tegoroczna edycja zainaugurowana zostanie 18 listopada o godzinie 18:00 w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. W tym dniu Łukasz Gołąb wygłosi prelekcję pod tytułem „Get vertical wall: od Dream Team do marzeń o zimowym K2”. Ponadto Łukasz Supergan opowie o pieszej wędrówce przez Iran.

19 listopada z rana odbędą się m.in. warsztaty wspinaczkowe, zaś o godzinie 16:00 w kinie „Patria” rozpocznie się blok filmowy. W programie: „The cave connection. Into the Unknown”, „Freedom under load”, „Bieg ultra granią Tatr” i „Jurek”. Na koniec zaplanowano spotkanie z Dariuszem Kortko i Marcinem Pietraszewskim, autorami książki „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”.

Na niedzielę 20 listopada przewidziano m.in. prelekcję „Kanioning. Szlakiem wodospadów i ukrytych rzek”, film „Cała prawda o kanioningu” oraz prezentację „Tropem swaneckiej przygody, czyli Kaukaz na dwóch kółkach”. Organizatorzy zapraszają do MCK od godz. 16:00.

- W ciągu trzech dni trwania festiwalu w różnego rodzaju atrakcjach udział bierze około tysiąca osób. Ile dokładnie? Tego nie sposób określić, bo impreza „od zawsze” była niebiletowana. I tak też będzie w tym roku–- zapowiada Michał Wroński, koordynator wydarzenia.