Pięknie, zdobnie i energooszczędnie

 

Prawie 270 ozdób świątecznych rozbłyśnie na ulicach Rudy Śląskiej! Na miejskim rynku stanęła już barwna 13-metrowa choinka. Iluminacje przestrzenne pojawią się też m.in. na rynku w Kochłowicach, skrzyżowaniu ulic Siekiela z Wita Stwosza w Bykowinie oraz zieleńcu w Bielszowicach. Rozświetlony zostanie również zabytkowy tramwaj na rondzie w Chebziu. Miasto na świąteczne oświetlenie tego roku przeznaczy ponad 300 tys. zł.

– Chcemy, żeby ten okres radości, jakim jest Boże Narodzenie, miał również swoje odzwierciedlenie w wystroju miasta – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Szczególnie barwnie już teraz prezentuje się rudzki rynek, na którym oprócz choinki pojawiła się świetlista konstrukcja karocy. Podświetlone zostały też fontanny. W najbliższym czasie oświetlona zostanie również elewacja budynku urzędu miasta

Ogółem w mieście zainstalowanych zostanie prawie 270 ozdób. Będą to głównie dekoracje przedstawiające imitacje bombek, prezentów, dzwonków, gwiazdek, choinek oraz aniołów. Pojawią się one na latarniach ulicznych we wszystkich dzielnicach miasta. Dekoracje te wykonane zostaną z żarówek LED, które – w odróżnieniu od tych tradycyjnych – są energooszczędne.

Oprócz tradycyjnych ozdób montowanych na latarniach ulicznych w tym roku w mieście pojawi się aż 9 kilkumetrowych iluminacji przestrzennych. Na rynku w Kochłowicach stanie 3,5-metrowy anioł, Bielszowice cieszyły się będą konstrukcją przedstawiającą renifery ciągnące sanie (zieleniec obok kościoła pw. Marii Magdaleny), skrzyżowanie ulic Siekiela z Wita Stwosza w Bykowinie oświetli 2-metrowa bombka, a w Orzegowie, przy zbiegu ulic Orzegowskiej z Hlonda, postawiona zostanie 3-metrowa konstrukcja imitująca prezent.

– Ozdoby 3D cieszą się olbrzymim zainteresowaniem, szczególnie wśród dzieci. Mieszkańcy chętnie robią sobie przy nich zdjęcia, dlatego tego roku pojawią się one w kilku dzielnicach, w miejscach dostępnych i widocznych z drogi – mówi prezydent Dziedzic.

W okresie świątecznym ciekawie prezentowały się będą też rudzkie ronda. Podobnie jak w roku ubiegłym w Halembie pojawi się podświetlony renifer ciągnący kopalniane wagoniki z prezentami, zaś w Chebziu w czerwone i srebrne lampki ustrojony zostanie zabytkowy wagon tramwaju.

Świąteczne ozdoby w Rudzie Śląskiej rozświetlone zostaną 4 grudnia i będą cieszyć oko do 2 lutego 2018 r. W tym roku miasto na świąteczne iluminacje przeznaczyło ponad 300 tys. zł. Kwota ta obejmuje wynajem, montaż, utrzymanie, konserwację oraz ewentualne naprawy, a następnie demontaż oświetlenia. W zeszłym roku było to blisko 270 tys. zł.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd