Rudzki Jarmark Bożonarodzeniowy

 

Miejska wigilia, Bieg Mikołajów, strojenie choinki, jasełka, koncerty i wspólne kolędowanie – to tylko część atrakcji, które czekają mieszkańców w weekend 15–17 grudnia. W tych dniach na placu Jana Pawła II odbędzie się Rudzki Jarmark Bożonarodzeniowy. Na najmłodszych rudzian czekać będzie karuzela wiedeńska i przejażdżka kolejką. Nie zabraknie też stoisk gastronomicznych oraz świątecznego rękodzieła.

– Liczę, że nasz rynek przez te dni będzie tętnił życiem. W szczególności zapraszam do udziału w Rudzkim Wigilijnym Stole. To piękna tradycja, którą powinniśmy pielęgnować. Okres Świąt to czas radości. Jestem pewna, ze nasza wspólna wieczerza po raz kolejny upłynie w takiej atmosferze – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Rudzki Jarmark Bożonarodzeniowy rozpocznie się 15 grudnia o godz. 11.00. Wtedy też zaprezentują się organizacje i przedsiębiorcy proponujący asortyment świąteczny w domkach handlowo – wystawienniczych. O godzinie 16:30 odbędzie się wspólne strojenie choinki. Następnie na scenie kolejno wystąpią dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 17 oraz Chór św. Barbary. Po występach, o godz. 18.40 odbędzie się kolędowe karaoke, które poprowadzi Katarzyna Sroka z zespołu „Fryna”. O godz. 19.10 uczestnicy zabawy na scenie zobaczą zespół „Od Serca” z Ośrodka Najświętsze Serce Jezusa. Po nim zaś rozpocznie się dyskoteka świąteczna na lodowisku.

Sobotnią zabawę o godz. 15.00 zainauguruje charytatywny Bieg Mikołajów, który w Rudzie Śląskiej organizowany jest od 6 lat.

– Tym razem pomagamy spełnić marzenie piętnastoletniej Oleńki. Dziewczyna od kilku lat walczy z glejakiem. Ola mieszka w Nowym Bytomiu i ma swoje dziecięce marzenie – chce dostać Xboksa i telewizor. Aby zrealizować nasz cel musimy nazbierać 3000 zł – tłumaczy Aleksandra Poloczek, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. – Po raz kolejny biegamy pod hasłem „Ruda Śląska biega, bo pomagać trzeba”. Przez ostatnie lata spełniliśmy już marzenia wielu dzieciaków. Jestem przekonana, że i tym razem nam się uda – dodaje.

 

Zapisy na bieg prowadzone będą od godz. 14.00. Wpisowe to dowolna wpłata. Całość przeznaczona zostanie na spełnienie marzenia Oli. Na miejscu prowadzona będzie także licytacja.

Bieg Mikołajów to nie jedyna atrakcja zaplanowana na 16 grudnia. O godz. 16.30 maluchy z Miejskiego Przedszkola nr 47 zaprezentują jasełka. Następnie na scenie wystąpią kolejno: Zespół Akordeonistów im. Edwarda Huloka, Zespół Pieśni i Tańca „Rudzianie” oraz Chór „Słowiczek”. O godz. 18:45 na rynku odbędzie się Szansa na Sukces, po niej dyskoteka świąteczna na lodowisku.

W niedzielę, 17 grudnia, na rynku odbędzie się tradycyjna miejska wigilia. Tegoroczny Rudzki Wigilijny Stół rozpocznie się o godz. 16.00 koncertami scholi: Duchu Ogniu z parafii Ducha Świętego oraz Dzieci Maryi z parafii św. Pawła Apostoła. Symboliczne przekazanie światełka betlejemskiego zaplanowano na godz. 16.55. Po nim – jasełka przygotowane przez Miejskie Przedszkole nr 30. Na scenie w tym dniu pojawi się też Weronika Nawara, laureatka tegorocznego Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Gloria Dei”. Na godzinę 18.00 do wspólnego kolędowania zaprasza redakcja „Wiadomości Rudzkich”.

Na Rudzkim Wigilijnym Stole pojawią się pierogi oraz zupa grzybowa. O słodki poczęstunek zadbają piekarnie Jakubiec, Poloczek i Gerlach.

– O to, by nikt z naszej miejskiej wieczerzy nie wyszedł głodny od kilku już lat dbają uczniowie Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej. Tradycyjny śląski kołocz, stanowiący dar rudzkich piekarni, będzie dopełnieniem naszego spotkania – zaznacza Andrzej Trzciński, naczelnik Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej.

Przez cały weekend, od 15 do 17 grudnia, mieszkańcy będą mogli skorzystać z oferty świątecznej firm i stowarzyszeń zlokalizowanych na rynku. Nie zabraknie stoisk z rękodziełem artystycznym, ozdobami świątecznymi oraz gastronomią. Najmłodsi uczestnicy jarmarku będą mogli przejechać się karuzelą wiedeńską oraz kolejką.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd