MCK z nową salą taneczną

 

Ponad 100 tys. zł pozyskało Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej na dostosowanie swoich pomieszczeń do prowadzenia zajęć tanecznych. Pieniądze przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezentacja zmodernizowanych pomieszczeń odbędzie się 23 stycznia o godz. 16:00.

– W mieście mamy dwa domy kultury, których oferta zajęć i imprez stale się powiększa. Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym mieszkańcy będą mogli korzystać z profesjonalnych sal i brać udział w kolejnych ciekawych projektach – mówi Anna Krzysteczko, zastępca prezydenta miasta.


107 tys. zł, które Miejskie Centrum Kultury pozyskało z programu Ministerstwa „Infrastruktura domów kultury”, przeznaczone zostało na modernizację sali tanecznej.

– Sala wyposażona została w specjalną wykładzinę baletową, lustra, poręcze baletowe, a także nagłośnienie – wylicza Katarzyna Furmaniuk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. – Pozostałe pomieszczenia, przyległe do sali tanecznej, zostały zabudowane meblami uzyskując funkcje magazynowe oraz miejsca przygotowania do zajęć. Odnowiono ściany, wymieniono wykładziny oraz zamontowano nową stolarkę drzwiową i okienną – dodaje.

Ponadto zakupiona została cyfrowa konsoleta realizacji dźwięku oraz podłoga baletowa dwustronna, która może być wykorzystywana w czasie przedstawień tanecznych na scenie.

23 stycznia (wtorek) o godz. 16.00 w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty przy ul. Niedurnego 69 odbędzie się otwarcie wyremontowanej sali. W nowych warunkach zaprezentują się: Formacja Taneczna „Rewolucja”, Zespół Pieśni i Tańca „Rudzianie” im. Jana Mazura, a także grupa seniorów.

Remont prowadzony był w okresie wakacyjnym. Ze zmodernizowanej sali korzystają trzy grupy dziecięce: „Diamenty”, „Diamenciki” i „Rewolucja” oraz zespół „Rudzianie” - grupa starsza i dziecięca.

– Jestem przekonana, że te zmiany spowodują, że zajęcia będą bardziej profesjonalne i komfortowe, zarówno dla uczestników, jak i prowadzących – mówi Katarzyna Furmaniuk.

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty posiada szeroką ofertę edukacyjną, skierowaną zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłych i seniorów. – w MCK działają trzy grupy teatralne, kilka tanecznych, grupa wokalna, sekcje instrumentalne i plastyczna. Warto także nadmienić, że odbywa się u nas rocznie ponad 150 imprez, w których uczestniczy około 30 tysięcy widzów – mówi Katarzyna Furmaniuk.

W najbliższym czasie Miejskie Centrum Kultury zaprasza między innymi na takie wydarzenia jak: Koncert Finałowy Śląskiego Festiwalu Operetki, koncert w wykonaniu Piotra Herdziny, spektakl muzyczny „Moonlight Vehicle” z udziałem Tomasza Stockingera i Siggy Davis, nowy program Ireneusza Krosnego, Wieczór Muzyki Żydowskiej, spektakl „Lalkarz” z muzyką zespołu Pink Floyd, „Królowa śniegu”, Babski Kabaret, musical „Tobiasz” czy spotkania z cyklu „Krakowski Salon Poezji w Rudzie Śląskiej” i „Maluchy w krainie dźwięku”.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd