Modernizacja i nowoczesny sprzęt kosztowały ponad 650 tys. zł

 

Oddział kardiologii w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej funkcjonuje już w pełnym zakresie! Po trwającym ponad 3 miesiące gruntownym remoncie do dyspozycji pacjentów przeznaczono 28 łóżek, w tym 7 łóżek intensywnego nadzoru kardiologicznego. Modernizacja oddziału wraz z doposażeniem go w nowoczesny sprzęt kosztowała ponad 650 tys. zł. Na odnowionej kardiologii na stałe zatrudnionych zostało 5 lekarzy oraz kilkanaście osób zapewniających pełną obsadę dyżurów. Nowym ordynatorem oddziału została dr Elżbieta Wądek, która wcześniej pełniła taką funkcję na oddziale kardiologii w Gliwickim Centrum Medycznym.

– Do tej pory oddział kardiologii był jednym z najgorzej wyposażonych i najmniej komfortowych w rudzkim szpitalu, od dłuższego czasu wymagał remontu. Teraz w końcu w komfortowych warunkach będziemy mogli przyjmować pacjentów na tym oddziale – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

infoplanet wydarzenia ruda slaska odnowiona kardiologia dziala lozka

Na zmodernizowanym oddziale kardiologii kapitalny remont przeszły sale chorych i pomieszczenie zabiegowe. Od podstaw została wykonana nowa instalacja elektryczna, która umożliwia podpięcie większej liczby sprzętu medycznego, zwiększającego bezpieczeństwo pacjentów. Przy każdym stanowisku zamontowane zostały punkty poboru tlenu, sprężonego powietrza i próżni, co w praktyce umożliwia błyskawiczne przekształcenie ich w stanowiska intensywnej opieki medycznej. Obok każdego łóżka wykonana została również instalacja pod zakupione na potrzeby oddziału kardiomonitory, tak aby zapewnić personelowi całodobowy monitoring pacjenta.

Kompleksowo zmodernizowane zostały także wszystkie łazienki, dodatkowo zostały one przystosowane dla osób niepełnosprawnych. W ścianach na korytarzach zamontowane zostały specjalne uchwyty i poręcze wspomagające poruszanie starszych i słabszych pacjentów. Na nowe wymienione zostały: oświetlenie, wykładziny, łóżka, materace oraz szafki przyłóżkowe, co w dużym stopniu podnosi komfort przebywających tu chorych. Gruntowny remont oddziału kardiologii kosztował blisko 500 tys. zł, ponad 150 tys. zł szpital wydał na doposażenie go w nowoczesny sprzęt, m.in. nowe kardiomonitory.

infoplanet wydarzenia ruda slaska odnowiona kardiologia dziala ordynator

W pierwszym dniu pełnego funkcjonowania po przerwie na oddziale przyjętych zostało 7 pacjentów.

– Mamy pełne zabezpieczenie dyżurowe i w tym aspekcie nie ma żadnych problemów. Są to dyżury podwójne, czyli osobny lekarz dedykowany jest izbie przyjęć i drugi, który zabezpiecza oddział oraz konsultacje w trakcie dyżuru, co daje duże poczucie bezpieczeństwa i komfortu pracy – podkreśla lek. med. Elżbieta Wądek, nowa ordynator Oddziału Kardiologii w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej. – Jest to oddział, który w Rudzie Śląskiej przez całe lata funkcjonował i cieszył się bardzo dobrą opinią, chciałabym żeby ta opinia została podtrzymana, żeby potrzeby mieszkańców Rudy Śląskiej w zakresie kardiologii niezabiegowej były zabezpieczone. Diagnostyka inwazyjna to na razie melodia przyszłości, teraz o niej nie myślimy, ze względu na poziom na jakim nasz szpital znalazł się w sieci. Kolejne lata mogą to oczywiście zweryfikować, ale będzie to zależeć od potrzeb oraz od sposobu i poziomu finansowania – dodaje ordynatorka.


Źródło: Informacja przesłana przez samorząd