Ruda Śląska. Półmaraton po raz trzeci

1 stycznia ruszają zapisy do trzeciej edycji Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego. Odbędzie się on 29 lipca przyszłego roku w Rudzie Śląskiej. Dla zawodników przygotowane zostanie 1,5 tys. miejsc.

– Zawodnicy pobiegną ubiegłoroczną trasą ze startem i metą na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu. Choć była ona trudna, to biegacze sobie ją chwalili. Dodatkowo już od lutego rozpoczynają się bezpłatne treningi przygotowujące do półmaratonu – podkreśla prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Rudzki półmaraton, pomimo zaledwie dwuletniego stażu, już na dobre wpisał się w kalendarz imprez biegowych na Śląsku.

– Około 2 tys. biegaczy, którzy wystartowali w tym czasie w naszych zawodach, to dowód, że pomysł organizacji półmaratonu w Rudzie Śląskiej się sprawdził. Podobnie jak przed rokiem, zapisy do startu w zawodach uruchamiamy 1 stycznia. Przez pierwszy miesiąc obowiązywać będzie obniżona opłata startowa, niższa od tej ubiegłorocznej – zachęca dyrektor biegu, rudzki ultramaratończyk August Jakubik.

 

III Rudzki Półmaraton Industrialny odbędzie się 29 lipca o godz. 21:00. Oprócz dystansu półmaratońskiego, na którym odbędzie się główna rywalizacja biegaczy, zawodnicy wystartują na dystansie 7 km oraz w rywalizacji nordic walking. Trasa biegu została poprowadzona na 7 km pętli.

 – Zawodnicy pobiegną ulicą Niedurnego w kierunku Wirku, a start i meta biegu znajdą się na rudzkim rynku – mówi August Jakubik. – Trasa uzyskała w ubiegłym roku atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Będzie on ważny jeszcze przez 4 lata – dodaje.

Podobnie jak przy pierwszej edycji imprezy, tak i teraz uczestnicy będą mogli przygotować się do przebiegnięcia poszczególnych dystansów uczestnicząc w specjalnych bezpłatnych treningach. Te mają ruszyć już w lutym.

 

– Będziemy się spotykać w każdą środę o godzinie 18:00 na Burloch Arenie, aż do momentu oddania do użytku nowego stadionu lekkoatletycznego przy ul. Czarnoleśnej – informuje August Jakubik. Natomiast wiosną, podobnie jak to miało miejsce przy poprzednich dwóch edycjach półmaratonu, rozpoczną się warsztaty nordic walking.

Zawodnicy uczestniczący w III Rudzkim Półmaratonie Industrialnym przebiegać będą w pobliżu zabytków poprzemysłowych.

– Jest to kwintesencja naszej imprezy, chcemy pokazać, że nasze miasto ma bogatą historię i jest tu co oglądać. Część z zabytkowych obiektów, podobnie jak w 2015 i 2016 roku, w dniu półmaratonu zostanie bezpłatnie udostępniona do zwiedzania uczestnikom biegów oraz samym mieszkańcom Rudy Śląskiej – podkreśla Grażyna Dziedzic.

Organizatorzy półmaratonu przygotowują dla uczestników szereg niespodzianek. Jedną z nich będzie pamiątkowa koszulka z biegu z nadrukiem własnego imienia bądź pseudonimu. Ponadto podobnie jak przed rokiem w ramach imprezy odbędzie się bieg na szpilkach.

– Dla najlepszych, którzy wezmą udział w tej zabawie, również przygotowane zostaną nagrody. Bieg odbędzie się na dystansie kilkuset metrów, a udział w nim będą mogli wziąć również panowie. Warunek jest jeden, każdy uczestnik cały dystans musi przebiec na szpilkach, które na mecie nie mogą być zniszczone. Minimalna długość obcasa to 7 cm – wyjaśnia Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.