Ruda Śląska. Poloneza czas zacząć

Ponad 200 tegorocznych maturzystów z Rudy Śląskiej odtańczy wspólnego poloneza. Wydarzenie odbędzie się w środę, 1 lutego, o godz. 12.00 na rudzkim rynku. Udział w nim zapowiedziało 5 szkół ponadgimnazjalnych. Swoje taneczne umiejętności uczniowie zaprezentują do muzyki z filmu „Pan Tadeusz”. Inicjatorką wydarzenia jest Mariola Mańka-Sgodzaj, nauczycielka wychowania fizycznego z ZSO nr 2.

Abiturienci szkół ponadgimnazjalnych z Rudy Śląskiej tradycyjnego poloneza będą tańczyć na placu Jana Pawła II już po raz trzeci.

– Myślę, że polonez na rynku to już tradycja w mieście i cieszę się, że tańczy go coraz więcej uczniów – mówi Mariola Mańka-Sgodzaj. – Młodzież na pewno mocno przeżywa stres związany ze zbliżającą się maturą, a poczucie wspólnoty, które daje takie spotkanie, jest dla nich dużym wsparciem – zauważa.

– Na swoich lekcjach wychowania fizycznego realizuję własną innowację, wprowadzając m.in. taniec towarzyski i muzyczne formy ruchu, by młodzież czerpała radość z aktywności fizycznej – mówi Mariola Mańska-Sgodzaj. W tym roku szkolnym w programie bierze udział 36 uczniów. Maturzyści zaprezentują choreografię, którą odtańczą na swoim balu studniówkowym. – Będzie to przedpremierowe wykonanie. Mam nadzieję, że mieszkańcom się spodoba – dodaje nauczycielka.

W pierwszej parze wspólnego poloneza rudzkich maturzystów staną wiceprezydent miasta Michał Pierończyk oraz Mariola Mańka-Sgodzaj. Obok wspólnego tańca rudzcy maturzyści zaśpiewają też razem hit Czerwonych Gitar „Już za rok matura”. Wydarzenie poprowadzi Aleksandra Poloczek z MOSiR Ruda Śląska.