1,2 miliona złotych na nowoczesny sprzęt

 

4 inkubatory hybrydowe, 2 inkubatory otwarte i 2 zamknięte oraz 4 respiratory – to najnowsze nabytki rudzkiej neonatologii. Na zakup sprzętu Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej otrzymał ponad 1,2 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa. Aparatura trafiła do lecznicy w grudniu, a dzisiaj odbyła się jej prezentacja. Uczestniczyli w niej m.in. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, wiceminister Grzegorz Tobiszowski oraz wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.

– To sprzęt najwyższej klasy, ale chciałbym podkreślić, że mamy też najwyższej klasy specjalistów którzy dbają o to, aby ci młodzi ludzie mogli wracać do pełni sił – zaznaczył Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek. – Wiem, że rudzki oddział neonatologiczny dysponuje wysoko wykwalifikowanym zespołem. Niech dzięki temu sprzętowi i państwa zaangażowaniu jak najwięcej młodego pokolenia uda się uratować – dodał wojewoda. – To ze strony rządu docenienie specjalizacji, która pomaga tym najmniejszym, oraz podkreślenie tego, że mamy taki szpital w województwie. Ja jestem z kolei rad, że mamy taki szpital w Rudzie Śląskiej – podkreślał wiceminister, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii Grzegorz Tobiszowski.

Wiceprezydent Krzysztof Mejer w imieniu władz samorządowych podziękował za wsparcie.

 

Nowy sprzęt rudziej neonatologii

– Wiemy, że skala potrzeb w całym kraju jest ogromna, więc tym bardziej cieszy nas to, że część tych środków udało się zagospodarować właśnie tutaj – powiedział. – Nasza placówka słynie z tego, że bardzo dobrą opieką otacza te wszystkie najmniejsze dzieci, stąd też tak duży wskaźnik urodzeń w Rudzie Śląskiej. W ubiegłym roku urodziło się tutaj ponad 3 tys. dzieci – podkreślał wiceprezydent.  

Zakupione nowoczesne typy inkubatorów hybrydowych pozwalają na ograniczenie niepożądanych bodźców poprzez możliwość prowadzenia terapii w jednym inkubatorze bezpośrednio od momentu narodzin dziecka nawet do 2 tygodni. Dzięki nim rudzcy neonatolodzy mają możliwość hospitalizowania rocznie o 12 małych pacjentów więcej. Sprzęt zmaksymalizuje szanse na przeżycie wcześniaków z masą ciała poniżej 1000 g. – Zakup sprzętu pozwolił nam powiększyć oddział. Mamy dodatkowo cztery stanowiska, co jest bardzo potrzebne. Staliśmy się oddziałem w regionie, który przyjmuje bardzo dużo dzieci o masie ciała poniżej 1000 g. Im przede wszystkim jest ten sprzęt dedykowany – wyjaśniał dr n. med. Krzysztof Guzikowski, ordynator oddziału neonatologicznego w Rudzie Śląskiej.

 

Nowy sprzęt w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej

Z kolei najnowszej generacji inkubatory zamknięte wpływają na poprawę terapii pacjentów odcinka intensywnej terapii noworodków. Aktualnie dostępny na rynku sprzęt wyposażony jest w systemy nawilżania niwelujące kolonizacje drobnoustrojów. Celem tego zakupu jest utrzymanie niskiej liczby zakażeń na oddziale, a zmniejszenie ryzyka infekcji ma przełożyć się na skrócenie procesu leczenia i pobytu noworodka w szpitalu.

Wśród zakupionego sprzętu znalazły się również 4 respiratory. Respirator oscylacyjny pozwala lekarzom z Goduli zminimalizować ryzyko powikłań poprzez zaawansowane wspomaganie oddechowe. Dostępność tego sprzętu zwiększy liczbę udzielanych świadczeń dla większej liczby noworodków w ośrodku, pozwala także na optymalne dopasowanie terapii do potrzeb danego pacjenta.

W 2017 roku lekarze z oddziału położniczego rudzkiego Szpitala Miejskiego odebrali 2242 porody. W Goduli urodziło się ponad 3 tys. dzieci, a to ze względu na liczne w rudzkim szpitalu ciąże mnogie. Z uwagi na III stopień referencyjności Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Oddziału Neonatologicznego do Rudy Śląskiej trafiają najtrudniejsze przypadki, ciąże zagrożone i powikłane. Tylko w ciągu 11 pierwszych miesięcy zeszłego roku na świat w Goduli przyszło 358 wcześniaków, które bez specjalistycznej pomocy, opieki i sprzętu nie miałyby szans na przeżycie.


Źródło: Informacja przesłana przez samorząd