Ruda Śląska. Sportowe podsumowanie roku

Ponad 60 rudzkich sportowców oraz kilkunastu trenerów otrzymało nagrody Prezydenta Miasta Ruda Śląska za wybitne osiągnięcia w 2016 roku.

– Jestem dumna z tego, że w Rudzie Śląskiej mamy tak wielu wspaniałych sportowców. Dbamy, by nasze obiekty sportowe były coraz nowocześniejsze, byście czerpali radość z korzystania z tych miejsc i mogli nieustannie się rozwijać – podkreślała prezydent Grażyna Dziedzic podczas uroczystej gali zorganizowanej w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, najwięcej sukcesów przypadło w udziale reprezentantom Zapaśniczego Klubu Sportowego „Slavia” Ruda Śląska. Klub w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie.

 

– Ten rok był dla nas bardzo udany, wyjątkowy. Zdobyliśmy dziewięć medali na Mistrzostwach Polski Seniorów z czego trzy złote i to jest naprawdę, jak do tej pory najlepszy nasz wynik. Ten złoty medal zawsze był, ale jeden. Teraz mamy trzech Mistrzów Polski i to jest naprawdę fajna sprawa  – mówił Tomasz Garczyński, trener ZKS „Slavia”.

Nagrodzeni na gali sportowcy to reprezentanci rozmaitych dyscyplin sportowych, m.in.: akrobatyki,  pływania, łucznictwa, boksu. Niejeden rudzki klub może pochwalić się najlepszymi zawodnikami wśród juniorów i seniorów. Tak jest w przypadku Rudzkiego Klubu Kyokushin Karate Ruda Śląska. Jego reprezentant Marcin Maciulewicz  wywalczył w tym roku m.in. II miejsce podczas Mistrzostw Europy Juniorów Ju jitsu.

 

– Najważniejszym dla mnie osiągnięciem było zdobycie Mistrzostwa Polski w brazylijskim Ju jitsu oraz dwóch srebrnych medali na Mistrzostwach Europy w Ju jitsu. Trenuję pięć, a czasem i sześć razy w tygodniu. Trochę cierpi na tym moje życie towarzyskie, ale koledzy i dziewczyna to rozumieją. W przyszłości chciałbym się z tej pasji utrzymywać, może zostać trenerem. Jak Pan Bóg da po prostu z tego żyć – podkreślał młody mistrz.

Także jego starszy kolega „po fachu” Andrzej Ogonowski ma się czym pochwalić. Ten rudzki wielbiciel sztuk walki zdobył I miejsce na Mistrzostwach Europy Karate.

– Trenuję ponad 20 lat i każde tego rodzaju wyróżnienie to taki szczebelek w karierze sportowej. Regularnie od 15 lat uczestniczę w zawodach krajowych jak i rangi europejskiej – zaznaczał. – W przyszłym roku Mistrzostwa Śląska, Mistrzostwa Europy, może Mistrzostwa Świata w Japonii. Zobaczymy – dodał.

 

Nagrody i wyróżnienia przyznawane są zawodnikom za wybitne osiągnięcia sportowe w dyscyplinach zespołowych i indywidualnych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym oraz trenerom, których zawodnicy osiągnęli wysoki wynik sportowy. Uhonorowani zostają także działacze sportowi, wyróżniający się w działalności na rzecz środowisk sportowych. Nagrody są przyznawane na pisemny wniosek zawodnika, trenera lub klubu sportowego, po zaopiniowaniu go przez Komisję Rady Miasta ds. Sportu.