Blisko 1700 nowych opraw LED-owych

 

Do połowy lutego przyszłego roku w trzech budynkach Urzędu Miasta w miejsce starego energochłonnego oświetlenia zainstalowanych zostanie blisko 1700 nowych opraw LED-owych. Dzięki tej operacji roczne rachunki za energię elektryczną zmniejszą się o ponad 30 tys. zł. Kolejne oszczędności wiązać się będą z samym utrzymaniem nowego oświetlenia. Lampy LED-owe mają bowiem kilkukrotnie większą żywotność od tradycyjnego oświetlenia.

– Realizując inwestycje musimy patrzeć również na koszty ich utrzymania. Paradoksalnie łatwiej jest zrealizować szereg inwestycji niż potem je utrzymać. Wynika to z prostego podziału wydatków budżetowych na inwestycyjne i bieżące. W odróżnieniu od wydatków bieżących, w przypadku inwestycji łatwiej o finansowanie. Możemy się bowiem posiłkować środkami unijnymi bądź niskooprocentowanym kredytem z Europejskiego Banku Inwestycyjnego – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Dlatego tak ważne jest zmniejszanie kosztów utrzymania. Stąd inwestujemy w energooszczędne oświetlenie, termomodernizacje, czy instalacje fotowoltaiczne – dodaje.

Jedną z takich inwestycji będzie kompleksowa wymiana oświetlenia w trzech miejskich budynkach użyteczności publicznej. Chodzi o budynek Urzędu Miasta przy pl. Jana Pawła II, budynek Urzędu Miasta przy ul. Niedurnego oraz budynek Centrum Zarządzania Kryzysowego i Straży Miejskiej przy ul. Hallera. – Łącznie wymienionych zostanie blisko 1700 starych energochłonnych lamp. Zastąpione zostaną one nowymi LED-owymi. Najwięcej, bo ponad 1000, wymienionych zostanie w budynku przy pl. Jana Pawła II. Inwestycja obejmuje oświetlenie wszystkich pomieszczeń, biur, korytarzy, klatek schodowych – wylicza Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Dzięki wymianie oświetlenia miasto zaoszczędzi na wydatkach za prąd. Szacuje się, że rachunki za energię elektryczną w budynkach objętych inwestycją powinny się rocznie zmniejszyć o ponad 30 tys. zł. Dodatkowe oszczędności wiązać się będą z samą eksploatacją nowego oświetlenia. Lampy LED-owe mają zdecydowanie większą żywotność od lamp starego typu. Mogą pracować ponad 100 tys. godz., co zapewni ich użytkowanie przez 12–15 lat. Ponadto lampy LED-owe emitują stałe źródło światła, dzięki temu nie występuje efekt stroboskopowy.

Co ważne, jeszcze w tym roku również w trzech urzędowych budynkach dodatkowo zainstalowanych zostanie 137 modułów fotowoltaicznych.

– Panele instalowane są na dachach budynków. Najwięcej, bo aż 100, rozmieszczonych zostanie na budynku głównym Urzędu Miasta przy pl. Jana Pawła II. Wytworzona przez instalacje energia elektryczna w całości wykorzystana zostanie na potrzeby obiektów – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Szacuje się, że trzy nowe instalacje powinny w ciągu roku wyprodukować blisko 51 MWh energii elektrycznej. Pozwoli to zaoszczędzić rocznie prawie 14 tys. zł.

W ubiegłym roku władze Rudy Śląskiej rozpoczęły także kompleksową wymianę oświetlenia ulicznego na nowe LED-owe.

– Inwestujemy w oświetlenie uliczne po pierwsze budując je tam, gdzie go wcześniej brakowało, a po drugie wymieniając to już funkcjonujące na energooszczędne – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Na nowe oświetlenie LED-owe miasto w latach 2016–2017 przeznaczyło 2,6 mln zł. Wymiana dotyczy ponad 200 słupów i 220 opraw oświetleniowych.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd