Ruda Śląska. Włoska wizyta w szkole podstawowej

Rosalba Satalino i Adriana Loiodice z Bari we Włoszech w piątek – 2 grudnia – prowadziły lekcje w Szkole Podstawowej nr 20 w Rudzie Śląskiej. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z Katedrą Międzynarodowych Studiów Polskich oraz Szkołą Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podczas kolejnych takich wizyt uczniów odwiedzą studenci z Korei Południowej, Wenezueli, Gruzji, Kirgistanu oraz Węgier.

– Pierwszy raz przyjechałam do Polski cztery lata temu i bardzo mi się tutaj spodobało. To fascynujące móc poznać inną kulturę– mówi Rosalba Satalino. – Dzisiaj prezentujemy uczniom naszą kulturę, uczymy podstawowych słówek, a także tłumaczymy, jak wygląda szkoła we Włoszech. Przygotowałyśmy też typową potrawę z Apulii, czyli focaccia – dodaje.

 

To nie pierwsza wizyta gości z zagranicy w Szkole Podstawowej nr 20. W listopadzie lekcje z dziećmi prowadzili Brazylijczycy.

– Studenci odwiedzający dzieci z naszej szkoły prezentują im filmy, zdjęcia, muzykę, tańce oraz kuchnię i inne atrakcje kraju, z którego pochodzą – wyjaśnia Grażyna Małyska, pomysłodawczyni projektu i nauczyciel SP nr 20. – Spotkanie z gośćmi z zagranicy wzmacnia w najmłodszych poczucie tożsamości narodowej, tym bardziej, że wizyty odbywają się w okolicy różnych świąt. Tym razem jest to szkolny tydzień regionalny. Dzieci prezentują więc gościom spuściznę naszego regionu, co pomaga im docenić tradycję i kulturę, z której się wywodzą – podkreśla.

 

Kolejna wizyta będzie miała miejsce 5 stycznia 2017 roku. Szkołę odwiedzą goście z Korei Południowej. 3 lutego przybędą z kolei goście z Wenezueli, 24 lutego – z Gruzji, a 17 marca – z Kirgistanu. Ostatnia wizyta planowana jest na 25 kwietnia. Wówczas placówkę odwiedzą Węgrzy.