Ruda Śląska. Zeskanuj i zapłać

Specjalne kody QR ułatwią mieszkańcom Rudy Śląskiej opłacenie podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego dla osób fizycznych. Dzięki temu nie trzeba będzie stać w kolejce do kasy. Kody są drukowane w lewym górnym rogu decyzji podatkowych. Żeby dokonać szybkiej transakcji wystarczy je zeskanować w opłatomacie ustawionym przy Biurze Obsługi Mieszkańców. Termin wniesienia pierwszej raty podatku za 2017 r. upłynie 15 marca. Magistrat rozpoczyna właśnie wysyłkę decyzji wymiarowych. Łącznie będzie to około 70 tys. dokumentów.

– Cały czas szukamy rozwiązań, które pozwoliłyby usprawnić obsługę mieszkańców w urzędzie miasta, także w zakresie dokonywania opłat. Najwygodniej jest oczywiście zapłacić podatek drogą elektroniczną, ale zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy mają możliwość zrealizować taki przelew i decydują się na wizytę w urzędzie. Stąd też wprowadzamy rozwiązanie, które skróci kolejki do kasy – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Od 2014 r. przy Biurze Obsługi Mieszkańców funkcjonuje specjalny opłatomat. Pozwala on na realizację wybranych płatności urzędowych: komunikacyjnych (m.in. za rejestrację pojazdów, wymianę dowodu rejestracyjnego czy wydanie prawa jazdy), skarbowych, dokonanie opłaty za psa, za dziennik budowy oraz zagospodarowanie i odbiór odpadów. Teraz zakres dokonywanych płatności poszerzony został o możliwość zapłaty podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego od osób fizycznych.

Aby dokonać zapłaty podatku w opłatomacie należy kod QR znajdujący się w lewym górnym rogu  decyzji przyłożyć do czytnika kodów znajdującego się po lewej stronie urządzenia. Wtedy na ekranie opłatomatu pojawi się pełna kwota podatku do zapłaty. W przypadku chęci dokonania wpłaty jednej raty podatku za pomocą klawiatury automatu należy wpisać właściwą kwotę. Po wpłaceniu pieniędzy i zaakceptowaniu operacji należy na koniec pobrać wydrukowane potwierdzenie wpłaty. W przypadku trudności w obsłudze opłatomatu pomocą służą pracownicy Biura Obsługi Mieszkańców.

– Prosimy mieszkańców o wyrozumiałość, jeżeli będą musieli chwilę poczekać na pomoc pracownika, gdy ten  zajęty będzie akurat obsługą innego klienta – apeluje Ewa Guziel, skarbnik miasta. – Ponadto sam system kodów dopiero wdrażamy, dlatego w razie problemów i uwag czekamy na sygnały od mieszkańców – dodaje.

Termin zapłaty pierwszej raty podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego dla osób fizycznych upływa 15 marca. W przypadku, gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, podatek jest płatny jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty.

– Należy pamiętać, że w sytuacji, gdy decyzja doręczona zostanie po 1 marca br. termin płatności pierwszej raty upłynie czternastego dnia od daty doręczenia – tłumaczy Anna Jastrzębska, naczelnik Wydziału Podatków i Opłat Lokalnych.

Podatek od nieruchomości można wpłacać na indywidualny numer rachunku bankowego podany w decyzji. Podobnie sytuacja ma się w przypadku uiszczania opłaty śmieciowej. Numery rachunków dla innych podatków i opłat podane są na stronach internetowych Urzędu Miasta. Mieszkańcy, którzy mimo wszystko wolą osobiście regulować należności w urzędzie, a nie zdecydują się na skorzystanie z opłatomatu, mogą to zrobić w jednej z 5 kas znajdujących się w pokoju nr 13 na parterze budynku przy pl. Jana Pawła II. Kasy otwarte są w godzinach pracy urzędu miasta: w poniedziałki, wtorki, środy od 8.00 do 16.00, w czwartki od 8.00 do 18.00 oraz w piątki od 8.00 do 14.00.

W 2016 r. wpływy do budżetu miasta z tytułu podatku od nieruchomości wyniosły 69,2 mln zł. W roku 2015 była to kwota 67,6 mln zł. Jedynie nieco ponad 6 proc. z tych kwot zapłacona została w kasach Urzędu Miasta. W ubiegłym roku magistrat wydał 69 tys. decyzji dotyczących podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego.