Kolejne ulice z oświetleniem LED

Nowe oświetlenie uliczne zostało wybudowane na ulicach Rencistów i Emanuela Imieli w Rudzie Śląskiej – Goduli. Zadanie kosztowało ponad 231 tys. zł. W tegorocznym budżecie miasta na modernizację oświetlenia ulic zarezerwowano prawie 1,2 mln zł, nie licząc prac w tym zakresie, które są elementem inwestycji drogowych.

Ulice Rencistów i Emanuela Imieli w dzielnicy Godula dotychczas były oświetlane oprawami sodowymi, zamontowanymi głównie na wysięgnikach na budynkach, a częściowo na słupach betonowych.

 

– W ramach zadania postawiono 15 słupów aluminiowych z oprawami typu LED – 6 na ul. Rencistów i 9 na ul. Imieli. Oświetlenie zasilane jest siecią podziemną. Zadanie kosztowało ponad 231 tys. zł – informuje Marcin Lis z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM.

Przypomnijmy, że w tym roku w Rudzie Śląskiej za 387 tys. zł zmodernizowane zostało oświetlenie ul. Hallera.

– Istniejące tam wcześniej słupy betonowe z oprawami sodowymi były w złym stanie technicznym, dlatego też zostały zastąpione aluminiowymi z energooszczędnymi oprawami typu LED – mówi Marcin Lis. – W ramach tego zadania zamontowane zostały 42 słupy. Na 12 z nich znajdują się dodatkowe oprawy, doświetlające chodnik na odcinku od cmentarza do zjazdu do Straży Miejskiej – dodaje.

Część słupów zlokalizowana została na drogach dojazdowych do siedziby Straży Miejskiej oraz hali sportowej.

 

Przebudowane zostało też oświetlenie ul. Weteranów. Oprawy oświetleniowe na części tej ulicy zamontowane były dotąd na wysięgnikach przymocowanych do elewacji budynków i zasilane z sieci napowietrznej. W ramach inwestycji na odcinku od ul. Łąkowej do ul. Piłsudskiego zostało zbudowanych 15 słupów z oprawami typu LED, zasilanych siecią wydzieloną w ziemi. Koszt zadania to ponad 125 tys. zł. Kolejna inwestycja to warta 265 tys. zł modernizacja oświetlenia ul. Obrońców Westerplatte. Tutaj również słupy betonowe, będące w bardzo złym stanie technicznym, zostały wymienione na 24 słupy aluminiowych z 26 oprawami typu LED. Została również wykonana dokumentacja projektowa dla kolejnej, dużej inwestycji w tym zakresie – modernizacji oświetlenia ul. 1 Maja, czyli drogi wojewódzkiej nr 925. Rozpoczęcie prac planowane jest na 2018 r.

Łącznie w tegorocznym budżecie na modernizację oświetlenia ulicznego zarezerwowano prawie 1,2 mln zł, do tego dochodzą prace w tym zakresie realizowane w ramach inwestycji drogowych, jak np. zakończona w listopadzie przebudowa ul Górnośląskiej. W uchwalonym wczoraj budżecie miasta na 2018 rok na modernizację oświetlenia przeznaczono ponad 1,5 mln zł.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd