Kolejna edycja cyklu zajęć biegowych

 

7 marca ruszają bezpłatne treningi biegowe przygotowujące do IV Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego. Zajęcia odbywać się będą na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Czarnoleśnej w każdą środę o godz. 18.15. Choć rudzki półmaraton dopiero 28 lipca, to już teraz na listach startowych znajduje się ponad 400 osób.

– Przed nami kolejna edycja cyklu zajęć biegowych, które organizujemy. Za każdym razem cieszyły się one dużą popularnością. Większość uczestników po ich ukończeniu po raz pierwszy w życiu mogła przebiec dystans półmaratonu. Dla nas najważniejszym celem jest jednak to, że stwarzamy mieszkańcom inną alternatywę niż spędzanie wolnego czasu na kanapie przed telewizorem. Musimy pamiętać, że każde takie działanie jest nie do przecenienia, bo aktywni mieszkańcy to po prostu zdrowsze społeczeństwo – uważa prezydent Grażyna Dziedzic.

Tegoroczny cykl przygotowań rozpocznie się 7 marca. Zajęcia poprowadzi rudzki ultramaratończyk August Jakubik. Będziemy się one odbywały w każdą środę o godzinie 18.15 na nowym stadionie lekkoatletycznym przy ul. Czarnoleśnej.

– W czasie zajęć będziemy tworzyć grupy według stopnia zaawansowania biegowego – tłumaczy Jakubik. – Szczególnie zachęcamy osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z bieganiem. Ja ze swojej strony gwarantuję, że każdy, kto teraz rozpocznie treningi i będzie je regularnie realizował, jest w stanie bezpiecznie przebiec i ukończyć półmaraton i to w przyzwoitym czasie – deklaruje ultramaratończyk.

Punktem kulminacyjnym przygotowań będzie start w IV Rudzkim Półmaratonie Industrialnym, który wystartuje 28 lipca o godz. 21.00. Oprócz dystansu półmaratońskiego, na którym odbędzie się główna rywalizacja biegaczy, zawodnicy wystartują na dystansie 8 km oraz w rywalizacji nordic walking. Start i meta biegu zlokalizowane zostaną na stadionie lekkoatletycznym. Trasa biegu składać się będzie z 5 pętli i przebiegać będzie m.in przez rynek w Nowym Bytomiu. Podobnie jak we wcześniejszych latach trasa posiadać będzie atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Rudzki Półmaraton Industrialny po raz pierwszy odbył się w Rudzie Śląskiej 1 sierpnia 2015 r.

– Ubiegłoroczna edycja zgromadziła na starcie blisko 1000 biegaczy – przypomina Aleksandra Poloczek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej. – Dystans półmaratoński ukończyło 655 zawodników. Wśród uczestników zawodów znalazło się 278 rudzian. Nie zabrakło również zawodników z innych miast województwa śląskiego, a nawet biegaczy z Krakowa, Wrocławia oraz Warszawy – dodaje.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd