Rybnik. Coraz więcej zgłoszeń do nagrody „Juliusz”

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” to ustanowione przez Prezydenta Miasta Rybnika wyróżnienie dla najlepszej produkcji literackiej danego roku. Po raz pierwszy przyznano ją w 2016 roku podczas 47. Rybnickich Dni Literatury wydanej w 2015 roku książce „Kobro. Skok w przestrzeń” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej.

Pierwsza edycja nagrody cieszyła się sporym zainteresowaniem – kapituła konkursu, którą tworzyli przedstawiciele ośrodków literackich i uniwersyteckich z różnych stron kraju, zapoznała się z ponad stu zgłoszonymi publikacjami.

 

Jest spora szansa na to, że liczba zgłoszonych książek będzie w tym roku większa niż ubiegłoroczna. Propozycje tytułów do nagrody można zgłaszać do 23 lutego, tymczasem do dzisiaj napłynęło już ponad 90 propozycji. Wśród nich można znaleźć zarówno prozę, jak i poezję, pozycje podejmujące tematykę wsi, małych ojczyzn, historii, kultury i wielu innych zagadnień.

Aktualizowana na bieżąco lista zgłoszonych książek dostępna jest na stronie internetowej Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”.

Publikacje mogą zgłaszać wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, a także wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury oraz media o charakterze literackim i członkowie Kapituły. Data pierwszego wydania zgłaszanej książki musi mieścić się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2016 roku.