Rybnik. Dni Literatury

Wyjątkowe spektakle, ciekawe spotkania autorskie i interesujące wystawy złożą się na program 47. Rybnickich Dni Literatury. Zakorzenione w kulturalnym krajobrazie miasta Rybnickie Dni Literatury w tym roku zyskują nowe oblicze.

– Refleksja nad poprzednimi edycjami dni literatury wskazywała, że brakuje myśli przewodniej, spajającej organizowane wydarzenia. W tym roku staraliśmy się poszukać osi przewodniej i znaleźć temat wiodący. Główne wydarzenia oscylować będą wokół  szeroko rozumianego wątku kobiecego – wskazuje zastępca prezydenta Rybnika Piotr Masłowski.

Dlaczego akurat kobiety będą dominować w programie Rybnickich Dni Literatury? To także wynika z dążenia do spójności koncepcji całego wydarzenia.

– Poprzez wątek kobiecy udało się doskonale powiązać Rybnickie Dni Literatury z Górnośląską Nagrodą Literacką Juliusz, której laureata poznamy podczas finału przedsięwzięcia. Szpital, którego pomysłodawcą był Juliusz Roger – patron nagrody – w początkowym etapie był przeznaczony właśnie dla kobiet. Korzenie samej nagrody literackiej związane są zaś z planami rewitalizacji obiektów szpitala. Chodzi tutaj o synergię, połączenie działań inwestycyjnych i tzw. miękkich – społeczno-kulturalnych – wyjaśnia Piotr Masłowski.

 

47 Rybnickie Dni Literatury zorganizowane zostaną w dniach 6–15 października. W programie zaplanowano wystawy, spektakle i spotkania autorskie. W ramach przedsięwzięcia wręczone zostaną dwie nagrody – Honorowa Złota Lampka Górnicza oraz Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz”. Zobaczyć będziemy mogli m.in. spektakl „Lilka, cud miłości” poświęcony Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Do Rybnika przyjedzie też Danuta Wałęsa – jej książka „Marzenia i tajemnice” stała się kanwą monodramu Krystyny Jandy, którą z kolei zobaczymy na deskach Teatru Ziemi Rybickiej. W Rybniku gościć będą m.in. także Marta Frej, Marta Abramowicz, Agata Tuszyńska oraz autorzy nominowani do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” – Małgorzata Czyńska, Dariusz Foks i Tomasz Wiśniewski.

– W tym roku stawiamy na wysoką jakość. Poprzednie dni literatury były przede wszystkim imprezą popularną. Teraz tę popularność staramy się pogodzić z kulturą na najwyższym poziomie. Warto też dodać, że większość wydarzeń będzie organizowanych w Teatrze Ziemi Rybnickiej oraz Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, ale będziemy też wychodzić poza te instytucje, organizując spotkania w halo! Rybnik a nawet urzędzie miasta. Założenie jest takie, by w kolejnych latach zintensyfikować ten trend. Ważne jest także to, że w tegorocznym programie RDL udało się znaleźć miejsce dla twórców rybnickich i w ten sposób promować ich twórczość i osiągnięcia – dodaje odpowiedzialny m.in. za kulturę w mieście wiceprezydent Rybnika. 

Szczegółowy program 47. Rybnickich Dni Literatury znajduje się na stronie internetowej.