Rybnik. Łatwiej niepełnosprawnym – PZON w nowej siedzibie

Od 2 stycznia 2017 roku Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Rybniku funkcjonuje w nowej siedzibie, przy ul. Bolesława Chrobrego 39.

Placówka zlokalizowana jest budynku mieszczącej się tam przychodni, w niedalekim sąsiedztwie siedziby rybnickiej prokuratury rejonowej. W nowych, przestronnych wnętrzach osoby niepełnosprawne obsługiwane są od 2 stycznia br.

 

W symbolicznym otwarciu nowej siedziby wziął udział prezydent Rybnika Piotr Kuczera, a także przedstawiciele wojewody śląskiego i wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności oraz przedstawiciele władz miast i powiatów objętych zasięgiem działania PZON.

 

– Bardzo się cieszę, że spotykamy się w nowej przestrzeni, gdzie mam nadzieję osobom niepełnosprawnym będzie o wiele łatwiej. Życzę wszystkim by to miejsce było dobrze wykorzystane – mówił podczas otwarcia prezydent Rybnika Piotr Kuczera. –  Klienci Zespołu, to bardzo często osoby mające problemy z poruszaniem się, dlatego niezwykle ważne było przygotowanie przyjaznego dla nich miejsca.

 

Rocznie rybnicki PZON rozpatruje ok. 15 tys. spraw, a swoim zasięgiem obejmuje powiaty: mikołowski, pszczyński, raciborski, rybnicki oraz miasta: Rybnik, Jastrzębie Zdrój i Żory.

 

– To uwagi naszych klientów, osób niepełnosprawnych zadecydowały o rozpoczęciu starań o ubieganie się o zmianę miejsca naszej siedziby. Dzięki wrażliwości władz Rybnika na potrzeby osób niepełnosprawnych, możemy dziś spotkać się w tych pięknych, nowych wnętrzach – skomentowała Przewodnicząca Zespołu Beata Podleśny.

 

W sumie placówka zajmuje powierzchnię 940 m kw. W budynku znalazło się miejsce na trzy gabinety lekarskie, w tym jeden dla dzieci, w pełni dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest też obszerna, wygodna poczekalnia, przeznaczona łącznie dla ok. 80 osób, w której wydzielono również kącik dla dzieci. Co ważne, wszystkie pomieszczenia, w których obsługiwani są klienci Zespołu mieszczą się na parterze pozbawionym barier, progów czy schodów.