Rybnik. Ogólnodostępny alkomat w komendzie policji

W środę, 18 stycznia, o godzinie 9.00 w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Rybniku odbędzie się prezentacja zakupionego ze środków Miasta Rybnika ogólnodostępnego alkomatu.

– Urządzenie z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Każdy kierowca, mając wątpliwości co do stanu swojej trzeźwości, będzie mógł poddać się testowi na ewentualną zawartość alkoholu we krwi i – w zależności od wyniku – zrezygnować z jazdy lub bezpiecznie, komfortowo prowadzić samochód – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Urządzenie AL-4000V to najnowszy alkomat stacjonarny przeznaczony do użytkowania w miejscach publicznych. Pozwoli on zainteresowanym na dokonanie samodzielnego pomiaru poziomu alkoholu w organizmie, dając precyzyjną informację zanim zasiądą za kierownicą. Badanie, bazujące na technologii czujnika elektrochemicznego, będzie można wykonać bezpłatnie.

– W alkomacie zastosowano „policyjną” technologię czujnika elektrochemicznego, dzięki czemu zarówno precyzja pomiaru, jak i stabilność działania jest gwarantowana. Kolejne kroki wykonywania pomiaru oparte są na informacjach tekstowych wyświetlanych na ekranie LCD. Do badania jako ustnik wykorzystywane są słomki do napojów. Wynik wyświetlany jest na wyświetlaczu LCD. Pomiaru dokonuje mikrokomputer. Alkomat posiada funkcję automatycznej samokontroli prawidłowości działania i zarazem informuje o potrzebie kalibracji – wyjaśnia Komendant Miejski Policji w Rybniku insp. Teofil Marcinkowski.

W spotkaniu udział weźmie prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz Komendant Miejski Policji w Rybniku insp. Teofil Marcinkowski.