Rybnik. Ogólnodostępny alkomat w komendzie policji

W poczekalni Komendy Miejskiej Policji w Rybniku zamontowano nowoczesny alkomat zakupiony ze środków Miasta Rybnika. Z ogólnodostępnego sprzętu pozwalającego na samodzielne sprawdzenie stanu swojej trzeźwości może skorzystać każdy zainteresowany.

 

Alkomat zaprezentowano oficjalnie w środę, 18 stycznia, podczas spotkania, w którym uczestniczył prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz Komendant Miejski Policji w Rybniku insp. Teofil Marcinkowski.

Urządzenie AL-4000V – alkomat stacjonarny przeznaczony do użytkowania w miejscach publicznych – pozwoli na pomiar poziomu alkoholu w organizmie, dając precyzyjną informację kierowcom chcącym sprawdzić stan swojej trzeźwości zanim zasiądą za kierownicą. Badanie, bazujące na technologii czujnika elektrochemicznego, będzie można wykonać bezpłatnie.

 

Zakupiony ze środków Miasta Rybnika za kwotę 2214 złotych alkomat to rezultat dobrej współpracy między Miastem i Policją, a także wyraz dbałości o bezpieczeństwo lokalnej społeczności.

– Urządzenie z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Każdy kierowca, mając wątpliwości co do stanu swojej trzeźwości, będzie mógł poddać się testowi na ewentualną zawartość alkoholu we krwi – i w zależności od wyniku – nie siadać za kierownicę lub bezpiecznie i komfortowo prowadzić samochód – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

Alkomat jest ogólnodostępny (7 dni w tygodniu, 24 h na dobę) i zamontowany w poczekalni rybnickiej komendy. Urządzenie jest proste w obsłudze, a samo badanie – bezpłatne. Aby sprawdzić stan trzeźwości, należy pobrać z urządzenia jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w miejscu do tego przeznaczonym. Następnie trzeba wdmuchnąć przez nią odpowiednią ilość powietrza i odczytać wynik.

– W alkomacie zastosowano technologię czujnika elektrochemicznego, dzięki czemu zarówno precyzja pomiaru, jak i stabilność działania jest gwarantowana. Kolejne kroki wykonywania pomiaru oparte są na informacjach tekstowych wyświetlanych na ekranie LCD. Również na tym ekranie wyświetlany jest wynik badania, który podany jest w promilach – wyjaśnia Komendant Miejski Policji w Rybniku insp. Teofil Marcinkowski.

 

Alkomat posiada funkcję automatycznej samokontroli prawidłowości działania i zarazem informuje o potrzebie kalibracji.