Rybnik. Startuje Festiwal Smaku

W dniach od 5 do 9 grudnia 2016 roku w Rybniku odbędzie się największe kulinarne wydarzenie w Polsce – Festiwal Smaku. Przez pięć dni tysiące ludzi będą odwiedzać restauracje i kawiarnie, gdzie czekają ich specjalnie przygotowane na tę okazję potrawy.

 

Celem festiwalu jest zachęcenie do odkrywania nowych smaków oraz odwiedzania najlepszych lokali w mieście. Głównym założeniem jego inicjatorów było zaś promowanie idei „Slow Food” oraz wspieranie lokalnej przedsiębiorczości.

 

Dla restauratorów będzie to świetna okazja, aby zaskoczyć swoją kreatywnością oraz doświadczeniem. Będzie elegancko, wykwintnie, smacznie – po prostu wyśmienicie. Informacje o restauracjach i kawiarniach, które biorą udział w wydarzeniu oraz festiwalowym menu, będą umieszczane na bieżąco zarówno na stronie internetowej, jak i Facebookowym fanpage.

 

Serwowane dania będą nieco mniejsze niż standardowe porcje, natomiast ceny są niezmienne dla wszystkich restauracji i kawiarni biorących udział w wydarzeniu. Restauracje serwują festiwalowe menu w cenie 5 zł – przystawka, 12 zł – danie główne, 15 zł – cały zestaw. Kawiarnie zaś 5 zł – napój, 7 zł – deser a 10 zł – cały zestaw.

 

Swoją kulinarną przygodę będzie można zaplanować na specjalnie przygotowanej wirtualnej mapie Google. Kolportowane będą również wersje drukowane.

Podążaj ze smakiem kulinarnym szlakiem!