Rybnik. Świąteczna kartka z Auschwitz

W najbliższy czwartek, 19 stycznia, o godzinie 18.00 w Halo! Rybnik przy ul. Sobieskiego 20, odbędzie się pokaz reportażu video Dziennika Zachodniego pod tytułem „Historia Konrada Brachmana”.

Córka bohatera, Jadwiga Kuźnik, opowiada w nim o niezwykłej historii kartki świątecznej i powojennych losach rodziny. Historię Konrada Brachmana z Rybnika, więźnia Auschwitz, który dzięki kochającej żonie otrzymał obozową pocztą zdjęcie swojej rodziny, można było przeczytać w świątecznym magazynie Dziennika Zachodniego.

Świąteczna kartka pomogła panu Konradowi przetrwać trudne chwile, ale pokazała też spryt żony, gdyż więźniowie nie mogli dostawać żadnych zdjęć i pamiątek osobistych. Obozowa cenzura nie zorientowała się jednak, że pozłacana kartka z niemieckim napisem "Wesołych Świąt" to tak naprawdę przerobiona fotografia rodziny.

Ta historia wzruszyła czytelników, czego dali wyraz w licznych telefonach do redakcji w Rybniku. Dlatego też redakcja dziennika, wspólnie z rybnickim urzędem miasta, zdecydowała się pokazać tę historię szerszej publiczności.

Po prezentacji siedmiominutowego obrazu będzie można porozmawiać z panią Jadwigą i jej najbliższymi, a także autorem reportażu, red. Jackiem Bomborem. Udział w spotkaniu zapowiedziała rodzina pani Jadwigi, a także prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.