Rybnik. Z uczniami o transporcie

W rybnickich szkołach zorganizowane zostaną warsztaty z uczniami dotyczące kwestii poruszania się po mieście. Warsztaty poprowadzi Fundacja „Napraw sobie miasto” w ramach działań związanych z opracowywaniem planu zrównoważonej mobilności miejskiej.

Wydarzenie związane jest z powstającym właśnie w Rybniku planem zrównoważonej mobilności miejskiej, w ramach którego opracowywana jest zupełnie nowa kultura poruszania się po mieście. Z tego względu rusza również społeczna dyskusja o tym, jak rybniczanie powinni się przemieszczać i jak miasto może im to ułatwić.

Ze względu na specyfikę tematu, niezwykle ważnym elementem tych prac są konsultacje społeczne z mieszkańcami Rybnika, zarówno tymi, korzystającymi z komunikacji miejskiej i alternatywnych środków transportu, jak i z użytkownikami samochodów.

Zarówno jedni, jak i drudzy, zostaną poproszeni o wskazanie barier w poruszaniu się z jednego punktu miasta na drugi oraz przyczyn, dla których jazda samochodem wielu mieszkańcom wydaje się najbardziej optymalna. Warsztaty szkolne maja włączyć w dyskusję również najmłodszych mieszkańców miasta.

 – Jest to temat niezwykle ważny, dlatego gorąco apeluję do wszystkich mieszkańców o włączenie się w tę rozmowę o przyszłości miasta i udział w konsultacjach oraz o wyrażenie swojej opinii – jaka by ona nie była – zachęca prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Warsztaty odbyły się w IV Liceum Ogólnokształcącym. Będą również organizowane w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych (ul. T. Kościuszki 23, dz. Śródmieście) w piątek, 9 września o godz. 9.50 i 10.35.