Laureat tegorocznej Honorowej Złotej Lampki Górnicze już znany

Ryszard Kalamarz – związany z Rybnikiem od lat 80. XX wieku artysta malarz, uznany portrecista, został laureatem tegorocznej Honorowej Złotej Lampki Górniczej. Wyróżnienie, przyznawane związanym z regionem osobom szczególne zasłużonym w dziedzinie kultury, wręczył prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

– Ryszard Kalamarz jest artystą cenionym w świecie sztuki, czego dowodzą przyznane mu nagrody i wyróżnienia. Z całą pewnością przyczynia się na szerokim forum do kształtowania pozytywnego wizerunku Rybnika, który z kolei coraz wyraźniej stawia na rozwój i promocję szeroko rozumianych sztuk plastycznych – mówi prezydent Rybnika.

Ryszard Kalamarz został uhonorowany za wrażliwość w wyrażaniu emocji za pomocą pędzla, światła i koloru, wybitne osiągnięcia na gruncie sztuki, silną identyfikację z Rybnikiem oraz rozsławianie Miasta w kraju i za granicą poprzez prowadzaną działalność artystyczną.

 

Laudację na cześć laureata przedstawiła rybnicka graficzka – Agnieszka Gajewska. 

– O ile głównym motywem obrazów Kalamarza zazwyczaj jest kobieta, czy dziecko – jako symbol niewinności, spontaniczności, naturalnego piękna, to tak naprawdę te historie artysta tworzy gdzieś w niedopowiedzeniach albo przeciwnie – mocnych elementach tego, co pozornie wydaje się tłem. W tym co dzieje się wokoło postaci, zawarte są największe emocje, alegorie przemijania lub uosobienia pragnień, czy tęsknoty za czymś niedostępnymi tajemniczym. Te wszystkie treści materializują się w mitycznych lub fantastycznych postaciach, albo gdzieś w przestrzeniach, planach, kolorach – podkreślała Agnieszka Gajewska, która współpracowała z Ryszardem Kalamarzem przy tworzeniu albumu ze zbiorem kilkudziesięciu jego prac.

 

Uroczystości towarzyszył koncert „Brahms, Kilar, Górecki” w ramach piątego Festiwalu Muzycznego im. H. M. Góreckiego „U źródeł sławy”. Podczas koncertu zabrzmiały utwory: J. Brahmsa – I Symfonia, W. Kilara – Krzesany i H. M. Góreckiego – Trzy tańce w wykonaniu Filharmonii Rybnickiej pod dyr. Jerzego Salwarowskiego.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd