Upamiętnienie 73. rocznicy marszu więźniów obozu KL Auschwitz

 

W niedzielę, 28 stycznia, odbędą się w Rybniku uroczystości związane z upamiętnieniem 73 rocznicy „Marszu śmierci” więźniów obozu KL Auschwitz oraz kolejnej rocznicy „Tragedii Górnośląskiej”.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 15.00, przed obeliskiem obok stadionu miejskiego przy ul. Gliwickiej. Uczestnicy spotkania złożą również kwiaty przy pomniku w lesie nad rzeką Rudą oraz w dzielnicy Kamień, obok obelisku, upamiętniającego społeczność żydowską, pomordowaną w „Marszu Śmierci”.

Mieszkańcy Rybnika co roku uczestniczą w procesji upamiętniającej zbrodnie na więźniach KL Auschwitz-Birkenau i tragiczny „Marsz Śmierci”. W styczniu 1945 roku okupant niemiecki pędził tysiące więźniów z obozów zagłady w głąb Rzeszy Niemieckiej. Więźniowie pokonywali dziennie w mrozie ok. 20–30 km. Tylko nielicznym udało się uciec i przeżyć, większość ginęła po drodze. Jedna z tras wiodła przez Rybnik.

Szczegółowy program uroczystości:  • 14.55 – zbiórka uczestników i delegacji obok obelisku przy ul. Gliwickiej,
  • 15.00 – rozpoczęcie uroczystości – zapalenie zniczy, złożenie kwiatów i wieńców pod obeliskiem przy ul. Gliwickiej,
  • ok. 15.10 – rozpoczęcie Drogi Krzyżowej,
  • ok. 15.30 – zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przy mogile w lesie nad rzeką Rudą,
  • ok. 15.40 – Droga Krzyżowa do kościoła Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w dzielnicy Wielopole,
  • 16.30 – Msza św. w kościele w Rybniku-Wielopolu, w intencji pomordowanych w „Marszu śmierci”.Dodatkowo ok. godz. 16.00 delegacja oraz mieszkańcy i przedstawiciele Rady Dzielnicy Kamień uczczą pomordowanych żydowskich więźniów obozu KL Auschwitz, przy obelisku w dzielnicy Kamień (obok ośrodka MOSiR).

Przedsięwzięcie organizowane jest przez Muzeum w Rybniku oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Rybniku.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd